5 różnic między lampami halogenowymi a naświetlaczami LED

Mimo, że oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne nie wszyscy jeszcze wiedzą jakie korzyści wynikają z wymiany starych metalohalogenkowych lamp. Poniżej przedstawię kilka zasadniczych różnic, które determinują do tego, aby zainteresować się wymianą oświetlenia z poprzedniej technologii. Na ilustracji po lewej stronie widzimy klasyczną lampę na żarnik halogenowy, a po prawej jego odpowiednik w wersji LED.

naswietlacze led

  • Żywotność żarnika jest około 30 razy krótsza niż naświetlacza LED. Producenci podają, że żywotność takiej lampy to około 1000 do 2000h, natomiast naświetlacza LED do 50000h.
  • Pobór energii żarnika jest średnio o 10 razy większa niż naświetlacza LED. Naświetlacz o mocy 10Watt odpowiada lampie halogenowej z żarnikiem 100Watt. Wszystko oczywiście zależy od producenta, niektóre mogę mieć nieco niższe parametry inny z kolei o wiele wyższe.
  • Żarnik charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą pracy, co nie zawsze jest wskazane. Naświetlacz LED pracuje maksymalnie w temperaturze kilkudziesięciu stopni Celsjusza.
  • Żarnik jest podatny na wstrząsy, co ma kluczowe znaczenie jeżeli służy jako lampa przenośnia. Używany jest często przy remontach, na budowach, w warsztatach samochodowych. Niestety nagrzany halogen nawet przy delikatnym uderzeniu może się uszkodzić. Naświetlacz LED jest odporny na uderzenia, jedyna możliwość jego uszkodzenia to stłuczenie szyby i bezpośrednia ingerencja w diodę lub przerwanie przewodów łączących diodę z zasilaczem.
  • Naświetlacze renomowanych firm takich jak MAXLED mają już gwarancję 3 letnią, a nawet 5-cio letnią. W przypadku halogenów, gwarancji na źródło światła nie ma.

Różnice między tymi dwiema lampami i technologiami są diametralne. Warto zastanowić się nad modernizacją obecnego oświetlenia, ponieważ jest awaryjne i nieekonomiczne. W zależności od tego jaki teren czy obiekt chcemy oświetlić mamy szeroki wachlarz możliwości jeżeli chodzi o dobór odpowiedniej lampy. Poniżej wizualizacja i schemat oświetlenia kościoła różnymi lampami.

oswietlenie-kosciola-lampy-led-100w

 

Z każdej strony umieszczono inny naświetlacz. Z lewej strony mamy klasyczny naświetlacz LED 50W, z prawej strony naświetlacz LED 100W, od tyłu umieszczona jest lampa LED 120W polskiej produkcji a do frontu lampa metalohalogenkowa, dotychczas najbardziej popularna na takich obiektach 250W.

Poniżej schemat wartości wg Luxów:

obliczenia-metalohalogen-lampy-led

Schemat pokazuje jaka wartość w Luxach widnieje w danym miejscu. Patrząc na lewy bok widzimy, że naświetlacz 50 W uzyskuje w swoim obrębie około 5-10 lx – to bardzo niewiele i prawie w ogóle nie doświetla elewacji. Z prawej strony naświetlacz 100 W generuje około 15-20 lx i niecałe 10 lx na elewacji.  Tego typu lampy można stosować do mniejszych obiektów, oświetlenie wiaty, garażu czy niewielkiego parkingu. Budynki takich gabarytów powinny mieć lampy z serii profesjonalnych co pokaże poniżej.

Lampa metalohalogenkowa umieszczona od frontu budynku uzyskuje na powierzchni około 20-30lx oraz bezpośrednio przy elewacji około 7-14lx. Pobór mocy tej lampy to 250watt, żywotność jest stosunkowo niewielka a brak gwarancji utwierdza w przekonaniu, że nie jest to dobra inwestycja. Takie lampy najczęściej występują z odbłyśnikiem, który rozsyła strumień światła kątem 60 stopni. To z kolei powoduje, że nie mamy wpływu na efektywne wykorzystanie lampa. Jeżeli mamy już słup o określonej wysokości oraz odległości od obiektu nie mamy wpływu na to jaki efekt świetlny uzyskamy.

Lampa LED 120 to produkt, który jest produkowany pod konkretny obiekt i wymagania. W zależności od tego jaki chcemy efekt uzyskać dobieramy odpowiednią soczewkę do diody. Niektóre latarnie służą do oświetlenia placu czy parkingu, inne mogą oświetlać stricte elewację podkreślając architekturę. Aby oświetlić jak największą powierzchnię możemy zastosować soczewkę 90 lub 120 stopni. Jeżeli jednak mamy mocno oddalony słup, a chcemy doświetlić elewację to możemy założyć soczewkę 30 lub 45 stopni. Możliwości są zdecydowanie większe, co wcale nie przekłada się na wyższą cenę. Lampa LED 120W pobiera o połowę mocy mniej niż lampa metalohalogenkowa, ma 3-letnią gwarancję oraz emituje zdecydowanie więcej światła. Ilość Luxów na powierzchni oscyluje w graniach  50-70lx, a przy samej elewacji 17-22lx. Zmieniając nachylenie wysięgnika moglibyśmy śmiało uzyskać 50lx na elewacji, a to już bardzo dużo.

Bez cienia wątpienia lampy dawnej epoki powoli się kończą i nie zalecam zmierzać w tym kierunku w nowych inwestycjach. Są one drogie i bardzo nieekonomiczne. Niewiele argumentów przemawia za ich stosowaniem, mimo tego znajdują jeszcze swoich amatorów. Wybieraj jednak świadomie, rozwiązania bardziej efektywne i odpowiednio dostosowane do twoich potrzeb. Jeżeli potrzebujesz pomocy i wsparcia w tym zakresie, chciałbyś obliczyć oszczędności wynikające z modernizacji obecnego oświetlenia lub po prostu ofertę napisz do nas.

Poniżej jeszcze ilustracje z wykorzystaniem klasycznych naświetlaczy LED.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*