5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zamontujesz taśmę LED

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się taśmy LED. Jeszcze pięć lat temu były traktowane jako bajer, gadżet, a z drugiej strony produkt luksusowy, który był stosunkowo drogi.

Rynek jednak ewoluował, ceny taśm spadły do takiego poziomu, że stały się produktem wręcz podstawowym. Często dodawane gratis przez producentów mebli do kuchni czy szaf przesuwnych. Poniżej chciałem jednak przedstawić kilka jakże ważnych zasad, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz remont i zabudowy pod taśmy LED.

Wielokrotnie spotykam się z sytuacjami, w których instalator wie jak podłączyć dany sprzęt, ale nie ma pojęcia o doborze barwy, sposobie montażu, efekcie odbicia i cieni. Z drugiej strony mamy projektantów, którzy mają świetne wizje, niestety często stwarzające nie lada problem instalatorom. Projektanci nie przewidują wielkości zasilaczy potrzebnych do taśm LED, nie wiedzą gdzie najkorzystniej wypuścić przewody, a gdzie schować zasilacze.

Mam nadzieję, że poniższe zasady pomogą nam wszystkim. Zarówno inwestorowi, projektantowi jak i instalatorowi. Jeżeli zaczniemy od początku z dobrą instalacją, później odpowiednią zabudową to każdy będzie miał łatwiej, co zdecydowanie pomoże oszczędzić czas i pieniądze inwestora.

Poprawna zabudowa półki z płyty kartonowo-gipsowej

Półki można wykonywać na wszelkie sposoby natomiast musicie wiedzieć jaki efekt chcecie nią osiągnąć. Im bardziej obniżycie półkę od sufitu tym więcej go oświetlicie. Polecam obniżać sufit o 10 do 15cm. Wtedy uzyskamy ciekawy i pożądany efekt jak na zdjęciu poniżej.

nowoczesny-salon-oswietlenie-led-zimny

Ważne jest również zachowanie odpowiedniego wypustu tejże półki. Im wyższe pomieszczenie tym mniejszy wypust możemy zrobić. To z kolei obrazuje poniższa ilustracja.

zabudowa-sufit-tasmy-led-postac-srodek

Optymalne położenie taśmy powinno być mniej więcej na środku takiej zabudowy. Montując taśmę w rogu zabudowy otrzymamy efekt podświetlenia samej wnęki a nie sufitu. To oznacza, że stojąc pod zabudową światło będzie niemalże niewidoczne. Jeżeli to zabudowa na ścianach bocznych pomieszczenia to nie ma większego znaczenia. Jeżeli jednak to zabudowa biegnąca przez środek pomieszczenia jak na zdjęciu poniżej to możemy uzyskać dużo słabszy efekt i przede wszystkim mniej światła, wręcz półmrok.

aranzacja-kawalerka-tasma-led-ciepla

W takim przypadku należy wysunąć taśmę bliżej brzegu, ale jest to związane z pewnym ryzykiem. Jeżeli sufit jest nisko, a taśma będzie blisko brzegu(w odległości 1-2cm) to osoba będąca w pomieszczeniu będzie widziała diody. Wygląda to bardzo nieestetycznie i niszczy cały efekt takiej iluminacji. Można to sprawdzić np. za pomocą jaskrawej kredki czy flamastra. Połóż taki przedmiot 2cm od brzegu zabudowy i zobacz czy z każdego miejsca w pomieszczeniu jest niewidoczny. Jeżeli widzisz kredkę spróbuj położyć ją głębiej tak, aby nie dało się jej dostrzec.

zabudowa-sufit-tasmy-led-postac-srodek-bokDobór odpowiedniej taśmy

Obecnie w sprzedaży mamy szereg taśm LED. Są one zróżnicowane względem rodzaju diody, mocy, barwy, klasy szczelności IP, oraz jakości. Często głównym kryterium wyboru inwestora jest cena.

Czym różnią się taśmy słabe jakościowo od dobrych?

Wiele osób wyczytało w Internetach pewne informacje i snują teorie, że dioda 2835 jest lepsza niż 5050 lub dioda 3014 jest lepsze niż 3528. Oznaczenie takiej diody nie jest niczym innym jak jej rozmiarem: 5050 to 5mm x 5mm; 3014 to 3mm x 1,4mm. Każda z tych diod jest w technologii SMD(Surface Mount Device, czyli element elektroniczny, który jest przystosowany do montażu nawierzchniowego). Faktem jednak jest, że diody 5630 czy 2835 są nieco nowsze od diody 5050 i bardziej wydajne, natomiast nie są lepsze. Technologicznie są jednakowe.

Taśmy słabej jakości często ciężko rozpoznać gołym okiem. Laik nie jest praktycznie w stanie w ogóle dostrzec różnicy. Wiele osób błędnie określa jakość taśmy po natężeniu światła. Z jednej strony patrząc w rozświetloną diodę nie jesteśmy w stanie określić w 100%, która świeci mocniej, a z drugiej strony mocniej świecąca taśma niekoniecznie jest lepsza. Często diody są podkręcone ponad swoje możliwości, a podkład na którym są osadzone nie nadąża z odprowadzaniem ciepła. Jest to często stosowany trik, który na pierwszy rzut oka faworyzuje taśmę słabej jakości, która ma bardzo krótką żywotność. Tego typu urządzenia bywają niebezpieczne, mogą się po prostu wypalić, a  przypadku żarówek nawet i wybuchać.

Zatem jak rozpoznać złą taśmę. Nie polecam zaczynać zakupów od sortowania wg ceny. Najtańszych pasków należy unikać od razu, chyba że robimy inwestycję na pięć minut np. mieszkanie na sprzedaż, stoisko na targach czy jakieś inne jednorazowe przedsięwzięcia.

Taśmy słabej jakości łączone ze sobą zazwyczaj mają nieco różne barwy, a bardzo często zdarza się, że w obrębie jednej rolki mamy kilka odcieni jednej barwy. Producenci zachowawczo piszą na opakowaniach barwa np. 2700 – 3300K. To oznacza, że robią sobie bardzo szerokie widełki względem barwy. Różnica między barwą 2700 a 3000 jest bardzo znacząca, widoczna gołym okiem. Zatem podświetlając sufit taśmami z tak różnymi barwami uzyskujemy efekt całkowicie odwrotny od zamierzonego. Nawet laik zauważy, że coś jest nie tak i nie powinno tak być.

Dobór zasilacza i sterownika

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak dobrać odpowiedni zasilacz. Nie wystarczy zmierzyć długości taśmy i pomnożyć przez jej pobór mocy. Im więcej taśmy chcemy zasilić tym mocniejszy zasilacz jest wymagany. To łączy się z jego gabarytem. Bywa, że zasilacze powyżej 100Watt nie mieszczą się z zabudowach. Ich gabaryty są na tyle duże, że nie można ich nigdzie schować. Warto więc przygotować sobie porządny otwór, kratkę rewizyjną na duży zasilacz lub podzielić instalację na kilka mniejszych obwodów. To ma wiele zalet, ponieważ łatwiej jest schować zasilacz o mniejszej mocy i mniejszych gabarytach. Dodatkowo w razie awarii jednego zasilacza nie zgaśnie nam cały sufit tylko jego część. Proces reklamacji w niektórych sklepach często ciągnie się tygodniami, więc przez ten czas będziemy siedzieć po ciemku, albo tylko z alternatywnym oświetleniem. Dodam, że hurtownia allektro.pl wadliwe zasilacze wymienia od ręki na nowe, ale zdarza się to niezwykle rzadko.

Sposób łączenia – złączki czy lutowanie?

Wiele mitów krąży na temat lutowania. Niektórzy twierdzą, że taśma straci na jakości, można ją przepalić, coś nie będzie stykać etc. W sprzedaży występują również złączki, ale osobiście nie rekomenduję stosowania złączek. Spójrz na ilustracji jak wyglądają styki w poszczególnych taśmach różnych producentów. Styki są podobne, ale jednak różne, mają nieco inne odległości i wymiary.

tasmy-led-laczenie

Złączki natomiast są jednakowe do wszystkich taśm. W mojej ocenie jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i to się sprawdza w tym zakresie. Dobrze polutowana taśma nie traci na jakości, dobrze przewodzi, a połączenie jest trwałe. Dodatkowo jeżeli chcesz zrobić kąt prosty w taśmie to proponuję połączyć taśmę około dwucentymetrowymi przewodami. Dzięki temu klejąc taśmę do podłoża uzyskamy możliwość osiągnięcia dowolnego kąta, w razie jakby ściana lub zabudowa była krzywa, nie miała kąta prostego. Mamy możliwość regulacji odległości obu taśma na zakręcie. To jest argument, który przekona każdą osobę, która miała już do czynienia z zabudowami dookoła pomieszczenia. Złączka nie daje nam elastyczności.

Należy również pamiętać o tym, aby nie łączyć ze sobą odcinków dłuższych niż pięć metrów. Wartość ta jest oczywiście umowna, bo wiele zależy od jakości taśmy. Na każdej taśmie występuje spadek napięcia. Jeżeli na początku taśmy podajemy 12V z zasilacza, to na jej końcu mamy już od jednego do dwóch volt mniej, czyli taśma świeci słabiej. Spadek rzędu jednego volta jest prawie niewidoczny, ale gdyby połączyć ze sobą dwie rolki i zasilić z jednej strony dziesięć metrów to różnica w jasności byłaby ogromna. Aby rozwiązać ten problem należy podzielić taśmę na odcinki pięciometrowe lub zastosować wzmacniacz jeżeli instalacja wymaga dodatkowego sterowania(kontroler RGB, lub ściemniacz).

Ile kosztuje montaż?

To w dalszym ciągu temat tabu, które z jednej strony jest niemalże niepoliczalny, ale z drugiej jakoś wycenić trzeba. Większość instalatorów przelicza montaż taśm LED na roboczogodziny między 30 a 50zł netto. Jest to wielce niesprawiedliwe, ale wcale nie mówię, że to jest dużo lub mało. Wszystko zależy, co montujemy, jak długo to robimy i jaką wprawę osiągnęliśmy. Lutując klasyczną taśmę w jednej barwie, mamy dwa przewody plus i minus, robimy lut w przeciągu jednej minuty i jest ok. Natomiast mając taśmę kolorową tzw. RGBW mamy do czynienia z pięcioma przewodami. Jeżeli chcemy połączyć dwa niezależne odcinki i doprowadzić jednym przewodem do sterownika to musimy zrobić 5 lutów na jednej i drugiej taśmie. Taśma ma 10mm więc styki oddalone są o siebie o mniej więcej pół milimetra. Lutowanie takiej taśmy to naprawdę czasochłonna i precyzyjna praca. Żaden lut nie może się zetknąć z drugim. Dodatkowo łącząc dwie taśmy mamy już dziesięć przewodów, które musimy sparować i podłączyć do sterownika. Cała taka operacja może trwać od trzydziestu do sześćdziesięciu minut. Wprawiony chirurg instalator zrobi to szybciej, a mniej wprawiony będzie to robił dwukrotnie dłużej. Osoba, która nigdy nie lutowała będzie to robić pięciokrotnie dłużej o ile w ogóle zrobi to dobrze. To pokazuje, że system wyceny za roboczogodzinę jest bardzo niesprawiedliwy. Inwestor jednak nie ma możliwości sprawdzić czy osoba, która montuje ma duże doświadczenie czy nie ma go wcale.

Reasumując drogo nie zawsze znaczy drogo, ponieważ wysoka stawka za godzinę pomnożona przez małą ilość godzin finalnie może okazać się tańszym rozwiązaniem. Tu polecam korzystać z doświadczonych firm instalacyjnych, które specjalizują się w montowaniu takich systemów.

Jak widzisz jest wiele aspektów, na które należy zwracać szczególną uwagę zanim zabierzesz się za prace związane z modernizacją oświetlenie w domu i nie tylko. Warto najpierw zgłębić temat, a nie ufać bez reszty projektowi. Papier wszystko przyjmie, dobrze wyglądająca wizualizacja często wiąże się z szeregiem problemów natury technologicznej. Aby zaoszczędzić najważniejszy z naszych zasobów, czyli czas oraz sporo pieniędzy powinniśmy odpowiednio podejść do tego tematu. Wierzę, że ten artykuł pomoże Ci szybko, sprawnie i bezproblemowe przejść przez remont i będziesz z uśmiechem i zadowoleniem korzystał z Twojego dzieła, a nie wypominał na wszystkich spotkania rodzinnych ile nerwów i pieniędzy to kosztowało. Powodzenia.

 

 

1 Comment

  1. Świetny artykuł i poradnik ;). Sam posiadam takie oświetlenie w kuchni pod szafką oraz w łazience w kabinie prysznicowej – super rozwiązanie! Warto jednak pamiętać przy wyborze tego rodzaju oświetlenia o barwie. Ja do kuchni wziąłem neutralną a do łazienki zaś białą zimny kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*