Czujniki – czy ty też powinieneś je zamontować? Jeśli tak, to jak?

czujniki czadu dymu gazu

Ochronę domu można zapewnić sobie na kilka sposobów. Jednym z nich są czujniki czadu, dymu i gazu ziemnego, które zawczasu powiadomią cię o niebezpieczeństwie. W każdym budynku, w którym jest możliwość rozprzestrzenienia się ognia czy ulotnienia się gazu w sposób niekontrolowany, czujniki bez dwóch zdań powinny być obecne. Także w twoim domu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nic nie zagraża tobie i twojej rodzinie.

Czujnik gazu ziemnego – konieczny dodatek do kuchni

Osoby mieszkające w blokach zazwyczaj korzystają z butli gazowych lub kuchenek gazowych. Gaz jest przecież tańszy i dużo bardziej wydajny. Co prawda elektryczne kuchenki mają więcej opcji pieczenia, niemniej długie użytkowanie może znacznie obciążyć nasz portfel. Gotowanie na gazie ma w tym przypadku wiele plusów, jednak zawsze istnieje niepewność, że instalacja stanie się nieszczelna, a gaz zacznie uciekać, zagrażając bezpieczeństwu, a nawet życiu domowników – bez ich wiedzy.

Ważnym obowiązkiem podczas użytkowania gazu jest zabezpieczenie kuchni przy pomocy odpowiedniego czujnika gazu ziemnego, który nieustannie monitoruje stężenie gazu w powietrzu. Odpowiednie czujniki są zbudowane tak, by wykrywalność była na bardzo wysokim poziomie. Syrena lub inny dźwięk alarmujący jest bardzo głośny, ale w przypadku dużego, wielopiętrowego domu poleca się umieszczenie urządzeń na każdym piętrze. Czujnik można podłączyć na kilka sposobów do innych źródeł głośnego dźwięku, by alarm był dobrze słyszalny w domu.

Montaż czujnika gazu ziemnego

Gdzie należy go zainstalować? Przede wszystkim w pomieszczeniach, w których może pojawić się nieszczelność. Przy montażu musimy pamiętać o 2 ważnych zasadach:

 • montujemy czujnik na ścianie w odległości ok. 3 metrów nad kuchenką (lub innego źródła gazu),
 • pozostawiamy około 30 cm wolnego miejsca pod sufitem.

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać przy wyborze miejsca na zainstalowanie czujnika, aby mógł funkcjonować w sposób niezakłócony.

 1. W pracy czujnika przeszkadzają gorące piece i inne źródła ciepła.
 2. Czujniki mogą źle funkcjonować w wilgotnych i zadymionych pomieszczeniach.
 3. Nie powinno się zakrywać czujnika innymi przedmiotami lub meblami.

Czujnik tlenku węgla (czadu) – potrzebny w każdym domu

Czujniki czadu są bezwzględnie potrzebne w każdym budynku mieszkalnym, a także w miejscach pracy czy galeriach handlowych. Wynika to z prostego zabiegania o bezpieczeństwo ludzi, którzy przebywają w budynkach. Ogień może rozprzestrzenić się w mgnieniu oka, zwłaszcza w letnie i upalne dni. Jest to żywioł, który zagraża nie tylko płomieniami, ale i tlenkiem węgla, czyli czadem.

Dlaczego czad jest tak niebezpieczny?

Czad to rodzaj gazu, który nie ma zapachu, jest przezroczysty, a przede wszystkim – zabójczy dla człowieka. Jest nazywany cichym zabójcą, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wyczuć. Wykryje go natomiast profesjonalne urządzenie, którego kupno i montaż nie zajmuje wiele czasu. Nawet więcej – może uratować ludzkie życie.

Źródła czadu

Jakie są przyczyny pojawienia się niebezpiecznego dla życia i zdrowia czadu w twoim domu? Przyczyny mogą być różne:

 • nieszczelne przewody,
 • źle użytkowana kuchenka lub piecyk,
 • włączony samochód w garażu,
 • kominki gazowe lub na drewno,
 • przenośne ogrzewacze powietrza w zamkniętych pokojach,
 • brak drożności kratki wentylacyjnej,
 • brak mikrowentylacji (długie nieotwieranie okien).

Te kilka prostych przykładów uświadamia, jak łatwo o tragedię. Dlatego oprócz samego czujnika, musimy pamiętać też o sprawdzaniu stanu urządzeń oraz o monitorowaniu wentylacji, koniecznej do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania całego domu.

Montaż czujnika czadu

Urządzenie powinno się montować w każdym pomieszczeniu, w którym może pojawić się tlenek węgla, by mieć stuprocentową pewność, że rodzinie nie zagraża niebezpieczeństwo. Odpowiednie czujniki tlenku węgla posiadają niezawodny system wykrywalności czadu. Głośno alarmują o jego obecności w powietrzu, a dodatkowo posiadają system, który informuje użytkownika o stanie baterii.

Czujnik dymu – nie tylko dla palących

Bardzo istotnym urządzeniem, który pomaga utrzymać porządek i bezpieczną przestrzeń, jest czujnik dymu. Czujniki te umieszcza się głównie w miejscach publicznych, takie jak miejsca pracy, środki transportu publicznego lub centra handlowe. Należy pamiętać, że dym może być skutkiem nie tylko zapalenia papierosa, ale również sygnałem pożaru, który pojawił się na zamkniętym terenie. Czujniki mają bardzo głośne alarmy, które szybko informują o problemie. Włączają się w momencie wystąpienia nawet najmniejszej ilości dymu w powietrzu, tak, aby umożliwić jak najszybszą interwencję odpowiednich służb.

Montaż czujnika dymu

Najlepiej jest umieszczać czujniki w łazienkach oraz na sufitach, ale nie wyżej niż 7 metrów od podłogi. Czujniki dymu są bardzo przyjazne dla użytkownika – ich instalacja jest bardzo prosta, a dodatkowo każde urządzenie ma wbudowany system, który informuje o wyczerpywaniu się baterii podczas pracy. Czasami można zakupić czujniki dymu, które wykrywają jednocześnie tlenek węgla – dzięki czemu oszczędzamy pieniądze, nie umniejszając bezpieczeństwa.

Co jeszcze warto wiedzieć o czujnikach?

Czujniki gazu ziemnego, czadu i dymu to urządzenia bardzo proste w obsłudze i instalacji. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w środku tych niepozornych urządzeń kryje się sposób na skuteczne zabezpieczenie domu i najbliższych. Wbrew pozorom czujniki można montować nie tylko w budynkach stojących na fundamentach – jeżeli jesteś miłośnikiem wycieczek objazdowych z kempingiem lub łodzią, warto umieścić czujnik w ich wnętrzu. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się problemem związanym z niebezpiecznymi dla życia gazami.

Zalety czujników domowych

Możesz wybierać spośród wielu różnych urządzeń: bezprzewodowych, bateryjnych i innych. Plusem nowoczesnych czujników jest ich ergonomiczność, a także niski koszt eksploatacji. Pracują w niskich temperaturach, wytrzymują także temperaturę wysoką, do około 50 stopni Celsjusza. Są prostym sposobem na ochronę tego, co najbardziej kochasz, za niewielkie pieniądze. Zwłaszcza w okresie grzewczym warto się w nie wyposażyć, by być pewnym, że nasz dom jest ciepły i bezpieczny.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*