Jak dostosować oświetlenie do wykonywanej pracy?

Niezależnie od tego, jaki zawód wykonujesz, gdzie pracujesz i jak bardzo lubisz to, co robisz, odpowiednie natężenie światła w twoim miejscu pracy pozwoli ci pracować wydajniej, odczuwać mniejsze zmęczenie i mieć więcej satysfakcji z wykonywanych zadań. Od tego, czy pracujesz przy odpowiednim oświetleniu zależy kondycja twoich oczu i to, kiedy będziesz musiał wydać pierwsze pieniądze na okulary. Ale czy wiesz, że w różnych miejscach natężenie światła musi być inne? Sprawdź, czy pracujesz w odpowiednich warunkach.

Skąd wiadomo, jakie natężenie jest odpowiednie?

Natężenie światła w pomieszczeniach publicznych jest regulowane przez kilka rozporządzeń, m. in. przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (§ 26. rozporządzenia), które informuje o potrzebie dostosowania warunków oświetleniowych do wykonywanej pracy. W zależności od miejsca pracy i wykonywanego zajęcia, norma się zmienia, a różnice potrafią być ogromne. Dla przykładu, zadania, które wymagają dużego skupienia i precyzyjności, takie jak praca przy stole kreślarskim podczas projektowania, powinny być wykonywane przy około 740 lx (luksach), podczas gdy schody, korytarze i inne tego typu pomieszczenia w fabryce lub w biurze wymagają oświetlenia jedynie o natężeniu 100 lx. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o wymaganym natężeniu oświetlenia w pomieszczeniach, w których przebywasz na co dzień.

Natężenie światła w biurach i zakładach pracy

Wymagane wartości natężenia światła trzeba wziąć pod uwagę przy każdej zmianie organizacji przestrzeni biurowej – kiedy meble mają być nowe lub inaczej ustawione bądź kiedy planowana jest zamiana stanowisk komputerowych na inne stanowiska pracy. W każdej takiej sytuacji należy zmierzyć natężenie światła, by przekonać się, czy jest ona zgodna z wymogami i czy poprawi jakość pracy wszystkich pracowników. Zalecane natężenie światła jest szczególnie wysokie w przypadku pracy przy projektach lub na monitorze komputera:

  • praca typowo biurowa i obsługa klientów – 200-300 lx;
  • praca przy komputerze – 500-750 lx;
  • praca przy sortowaniu, projektowaniu, zajęciach wymagających szczególnej uwagi i skupienia wzroku – nawet 1000 lx, w zależności od oświetlenia dziennego i charakteru zadań;
  • uczelnia, szkoła – klasy, sale zajęciowe – 200-300 lx.

Jak wynika z powyższych danych, na większej części przestrzeni w zakładach pracy wystarczy oświetlenie o natężeniu 200-300 lx, ale jeżeli chodzi o branżę poligraficzną i produkcyjną – w tych budynkach natężenie oświetlenia elektrycznego powinno wynosić od 500lx do nawet 1500 lx, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z kontrolą jakości druku. Natężenie światła pozwala lepiej i szybciej wychwycić tzw. chochliki w piśmie, których nie widać na jasnym ekranie komputera. Dzięki dobremu oświetleniu możliwe jest także wyeliminowanie błędów w projektach – nie tylko stricte architektonicznych, ale również graficznych.

Jeżeli chcesz zapewnić maksymalną wygodę swoim pracownikom, a także sobie i swojej rodzinie, musisz przestrzegać tych wytycznych. Dbając o zdrowie otaczających cię ludzi, tworzysz nie tylko korzystne warunki pracy, ale także pomagasz im zachować zdrowie. W tym miejscu chcę przypomnieć nieco zakurzony wpis, który dokładnie odpowiada na tytułowe pytanie: jakie oświetlenie dobrać do biura? Przeczytaj i od razu popraw warunki swojej pracy.

Hale sportowe a wartości natężenia

W halach sportowych sytuacja jest o tyle skomplikowana, że różne obszary hali wymagają różnego natężenia światła. W zależności od przeznaczenia hali, natężenie oświetlenia może wynosić od 500 do nawet 2000 lx. To bardzo ważne dla firm, które zajmują się motażem oświetlenia w takich miejscach. Jeśli firma dobrze dobierze światło na hali, pozwoli to na lepszą, dynamiczną i bezpieczniejszą grę, a także umożliwi wysokiej jakości transmisję przez media publiczne i prywatne. Hale sportowe charakteryzują się następującymi wymaganiami:

  • standardowa hala sportowa – 500-700 lx, ale standardem jest głównie 500 lx;
  • hale, w których odbywają się pierwszoligowe mecze z transmisją telewizyjną – 1000-2000 lx.

Podsumowanie

Natężenie jest istotnym parametrem, o którym trzeba pamiętać podczas planowania oświetlenia miejsca pracy. Dobór odpowiednich wartości jest bardzo prosty, jeśli tylko znamy standardy natężenia światła. Należy przypominać sobie o tym za każdym razem, gdy planujemy reorganizację oświetlanego pomieszczenia. Pozwoli to polepszyć warunki pracy wielu osób, m.in. obniżając odczuwane zmęczenie czy zmniejszając negatywny wpływ jasnego monitora komputera na wzrok. Warto więc czasami sobie pomóc i skorzystać z łatwego rozwiązania, które da wymierne rezultaty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*