Downlight – dyskretne, wydajne i oszczędne oświetlenie

Downlight – co kryje się pod trudną nazwą?

Downlight (panel LED) to rodzaj opraw oświetleniowych o wyjątkowo małej grubości, który montuje się bezpośrednio na powierzchni sufitu, nawierzchniowego lub podwieszanego, z myślą o ogólnym oświetleniu wnętrza. Jego charakterystyczną cechą jest idealne przyleganie do powierzchni sufitu. Daje to niezwykle ciekawy efekt – mamy wrażenie, że lampy są wmontowane w sufit i tworzą z nim całość. Tak naprawdę jednak nie ma potrzeby  tworzenia otworów na lampy w płycie sufitowej (choć jest taka możliwość), bo wystarczy zamontować oprawy na jej powierzchni. Takie rozwiązanie łączy elegancję i prostotę designu oraz innowacyjną technologię.

downlight

Dzięki niewielkiej grubości paneli, downlight wykorzystywany jest przede wszystkim w montażu oświetlenia w płytach meblowych i sufitach podwieszanych, gdzie można zamontować taką oprawę w dowolnie wybranym miejscu.

Rodzaje opraw downlight LED dostępne na rynku

W ofercie oświetlenia downlight znajdziesz wiele wariantów, dzięki czemu najlepiej dopasujesz je do swojego wnętrza. Oprawy dostępne na rynku różnią się między sobą kilkoma cechami:

  • kształt – możesz wybierać pomiędzy oprawami okrągłymi i kwadratowymi;
  • moc – dostępne jest oświetlenie o mocy 6 W, 12 W lub 18 W, w zależności od tego, jak intensywnego światła potrzebujesz do oświetlenia wnętrza;
  • sposób montażu – możesz zdecydować się na oprawy podtynkowe lub natynkowe; różnica między nimi polega na tym, że oprawy podtynkowe są wpuszczone w ścianę i dzięki temu mniej wystają, a natynkowe montowane są w całości na powierzchni płaszczyzny;
  • barwa – panele LED występują w dwóch wariantach pod względem barwy światła: o barwie neutralnej 4000K oraz ciepłej 3000K; oświetlenie neutralne stosuje się we wnętrzach surowych i nowoczesnych, w których dominują tworzywa sztuczne, natomiast panele o barwie ciepłej są stworzone do oświetlania materiałów naturalnych, takich jak drewno czy cegła.

Światło downlight – czy zastąpi tradycyjne oświetlenie?

W oprawach downlight stosuje się nowoczesną technologię diod LED. Każda oprawa posiada wmontowany panel z diodami LED, który jest zabezpieczony pokrywą ochronną. Każda z diod świeci bardzo jasnym, punktowym światłem. Zamontowanie kilku opraw downlight w pomieszczeniu z powodzeniem zastąpi tradycyjne oświetlenie za pomocą tradycyjnych lamp.

Panele LED emitują światło o barwie białej. Dzięki temu są dyskretne i mimo, że emitują dość intensywne światło, nie dominują przestrzeni.

Wysoka wydajność przy niskim zużyciu energii

Zastosowanie oświetlenia LED sprawia, że panele downlight są wydajnym i energooszczędnym rodzajem oświetlenia, dodatkowo ograniczającym emisję ciepła. Diody LED emitują bardzo jasne światło, dzięki czemu przy mniejszej ilości zamontowanych paneli można uzyskać taki sam efekt jak przy większej liczbie tradycyjnych lamp. Dla przykładu, oprawa o mocy 18 W może emitować strumień światła o mocy 1400 lm, czyli mniej więcej takiej, jaką emituje tradycyjna 100-watowa żarówka.

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie

Duże walory estetyczne, szeroki wachlarz dostępnych produktów i wysoka wydajność to jeszcze nie wszystkie zalety opraw downlight. Montaż tego rodzaju oświetlenia pozwala na znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Są ku temu 3 powody:

  • duża wydajność, która jest kilka razy większa niż wydajność tradycyjnego oświetlenia;
  • bardzo niski pobór energii przez diody LED;
  • długa żywotność diod, która wynosi nawet 50 tysięcy godzin.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że montując panele downlight, zapewniamy sobie ekonomiczne i wydajne oświetlenie, które posłuży nam przez długie lata, a ponadto pozwoli na oszczędności w poborze energii rzędu kilkudziesięciu procent.

Montaż downlight? Nawet dla laików!

Oprawy downlight montuje się punktowo na suficie. Montaż paneli jest wyjątkowo łatwy i nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Poradzi sobie z nim nawet niedoświadczona osoba. W sprzedaży dostępne są komplety diod razem z oprawami – kupując taki zestaw mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały i będziemy w stanie samodzielnie je zamontować. Co ważniejsze, mamy też gwarancję, że po zamontowaniu oświetlenie będzie poprawnie działać.

Sposób na bezproblemowe oświetlenie przy suficie podwieszanym

Przy oświetleniu w suficie podwieszanym monterzy borykali się dotąd z jednym podstawowym problemem, wynikającym z konstrukcji stropu. Płyta sufitu podwieszanego przykręcona jest na profilach, które rozmieszczone są w odległości 40 cm od siebie. Chcąc zamontować oświetlenie, zawsze należało celować z otworem pomiędzy profilami, ponieważ oczka sufitowe się nie mieściły. Dzięki downlight problem ten został rozwiązany. Panele mają grubość zaledwie 10 mm, co pozwala zamontować je w każdym miejscu sufitu podwieszanego, ponieważ zmieszczą się nawet pod profilem. Downlight świetnie sprawdza się też w płycie meblowej lub płycie G-K i nie musimy się obawiać, że panel będzie wystawał poza płytę.

Gdzie sprawdza się downlight?

Ze względu na dużą oszczędność energii i wysoką wydajność panele LED są świetnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie niezbędne jest oświetlenie przez większą część doby. Często wykorzystuje się je jako oświetlenie biurowe lub oświetlenie dużych powierzchni handlowych. Sprawdzają się też w budynkach użyteczności publicznej oraz hotelach. Coraz częściej oświetlenie downlight wykorzystywane jest też w domach prywatnych, ponieważ daje niezwykle estetyczny i elegancki efekt, uzupełniając różnorakie aranżacje wnętrz. Panele rozjaśnią wnętrze, a najczęściej montuje się je w łazienkach, kuchniach i korytarzach.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*