Kilka faktów, które musisz poznać na temat zasilaczy niskonapięciowych

Co to jest zasilacz niskonapięciowy?

Zasilacz to urządzenie, które przekształca prąd zmienny płynący w przewodach elektrycznych na energię prądu stałego, możliwą do wykorzystania przez urządzenia elektroniczne i elektryczne. Zasilaczy używamy na co dzień – za ich pomocą ładujemy na przykład telefony czy laptopy. Wykorzystujemy je też w zasilaniu urządzeń elektronicznych i napędów silników elektrycznych o małej mocy. Zasilacze niskonapięciowe (np.: 5V, 12V, 24V) charakteryzują się tym, że mają małe napięcie wyjściowe – to znaczy, że przekształcają prąd z sieci elektrycznej o napięciu 230V na napięcie o wiele mniejsze, w tym przypadku 5V, 12V lub 24V.

Podział zasilaczy niskonapięciowych

Zasilacze niskonapięciowe możemy podzielić na kilka grup, w zależności od rodzaju zastosowania i warunków, w których mogą poprawnie działać. W obrębie każdego rodzaju występują zasilacze o napięciach 5V, 12V oraz 24V.

Zasilacze przeznaczone do stosowania w wymagających warunkach – miejscach narażonych na wilgoć i niekorzystne działania atmosferyczne. Są używane w instalacjach zewnętrznych. Są odporne na przegrzewanie i nie wymagają przepływu powietrza.

Wyróżniają się zgrabnym wyglądem. Są płaskie i można z powodzeniem stosować je na powierzchniach drewnianych. Nie nagrzewają się, przez co są bezpieczne w użyciu i nie stwarzają zagrożenia pożarem pomimo zamontowania na powierzchni palnej.

Powszechnie stosowane w tablicach rozdzielczych. Wymagają przepływu powietrza i nie są hermetyczne. Posiadają stopień ochrony IP20. Oznacza to ochronę przed ciałami o wielkości 12,5 mm, które mogłyby się przedostać na przykład przez przypadkowy dotyk palcem. Nie można ich stosować w miejscach narażonych na wilgoć czy zapylenie.

Szyna DIN jest wykorzystywana w montażu modułowej aparatury elektrycznej, automatyki oraz taśm LED. W praktyce sprowadza się to do instalacji zasilaczy niskonapięciowych w rozdzielni głównej, obok wyłączników nadprądowych, różnicowoprądowych i innych. Pozwalają one na stworzenie jednego miejsca, które będzie stanowiło centrum dowodzenia i obsługi elektrycznej całego obiektu.

Są wytrzymałe i stosunkowo tanie. Wymagają przepływu powietrza, dlatego nie sprawdzą się w zabudowie.

Zalety zasilaczy niskonapięciowych 5V, 12V i 24V

Zasilacze niskonapięciowe umożliwiają zasilanie wielu urządzeń w każdych warunkach. Zasilacze hermetyczne pozwalają na instalację urządzeń nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, a meblowe nie nagrzewają się, przez co można je montować na powierzchniach palnych. Dzięki wielu rodzajom dostępnym na rynku, zasilacze niskonapięciowe 5V, 12V I 24V mają też różnorodne zastosowanie, od prostych instalacji po instalacje w rozdzielniach głównych.

Gdzie sprawdzą się zasilacze niskonapięciowe 5V, 12V, 24V?

Charakterystyczną cechą zasilaczy niskonapięciowych jest niewielki rozmiar, który umożliwia ich instalację we wnękach, puszkach i innych trudno dostępnych miejscach.Znajdują szerokie zastosowanie w instalacji taśm LED, ponieważ gwarantują optymalne dla tego typu instalacji napięcie wyjściowe. Do mniej wymagających systemów LED odpowiednie będą zasilacze o mniejszej mocy, natomiast te o mocy 200-300W zdadzą egzamin przy tworzeniu bardziej rozbudowanych instalacji taśm LED.

Zastosowanie zasilaczy niskonapięciowych w zależności od napięcia wyjściowego

Trzy główne obszary, w których powszechnie stosuje się zasilacze niskonapięciowe, to:

Najbardziej popularne są zasilacze 12-voltowe, ponieważ ze wszystkich zasilaczy niskonapięciowychmają najszersze zastosowanie. Są używane we wszystkich powyższych dziedzinach.

Zasilacze 5-voltowe stosuje się najczęściej w do tzw. PIXEL LED lub do taśm cyfrowych zwanych SMART STRIP lub MAGIC STRIP. PIXEL LED to ciągi pojedynczych diod połączone przewodem używane w literach i kasetonach reklamowych. Taśma cyfrowa to bardziej zaawansowana wersja taśm RGB, w której można sterować każdym pojedynczym modułem LED z osobna.

Zasilacze o napięciu wyjściowym 24V z kolei pozwalają na konstruowanie dłuższych ciągów świetlnych bez znaczącego spadku napięcia. Takie instalacje znajdują miejsce w dyskotekach, salach weselnych czy hotelach gdzie powierzchnie podświetlanych sufitów i gzymsów są dość znaczne.

Zasilacze niskonapięciowe w zasilaniu taśm LED

Głównym obszarem zastosowania zasilaczy niskonapięciowych jest montaż taśm LED. Taśmy LED, zdobywające obecnie coraz więcej zwolenników, są wykorzystywane w domach, hotelach i restauracjach. W obiektach mieszkalnych instaluje się je przede wszystkim dla podświetlenia półek, gzymsów, szaf i szafek. Stanowią one wciąż ekstrawagancki element wystroju wnętrza i dobrze komponują się z dowolnie wybranym stylem wystroju.W hotelach i  restauracjach taśmy LED instaluje się nie tylko w pomieszczeniach, ale coraz częściej również na wielkich powierzchniach, żeby podkreślić klimat, styl i stworzyć odpowiedni nastrój. Zasilacze niskonapięciowe stanowią nieodłączny element każdej instalacji taśm LED.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*