Gniazda wpuszczane – sposób na nieokiełznane kable

Współczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że każdego dnia mieszka nam się coraz lepiej. Innowacyjne pomysły, o którym niektórym się jeszcze kilkanaście lat temu nie śniło, stają się wygodną i praktyczną rzeczywistością, dostępną dla wszystkich. Takim rozwiązaniem są między innymi gniazda wpuszczane, o których mało jeszcze słychać na polskim rynku elektrycznym, ale sytuacja coraz dynamiczniej się zmienia. Gniazda wpuszczane są na tyle ciekawym rozwiązaniem w kuchni, salonie, a także w biurze, że warto poświęcić im kilka obszernych akapitów w naszym tekście.

Czym dokładnie są gniazda wpuszczane?

Są to zwyczajne gniazdka w niezwykłym miejscu. Można je zamontować w każdym pomieszczeniu, a dokładniej w meblach, które się w nim znajdują. Chodzi tutaj na przykład o zwykłe drewniane biurko, przy którym pracujemy i przy którym mamy podłączone kilka sprzętów elektrycznych jednocześnie. Sprzęty te podłączone są do prądu za pomocą kabli. A kable plączą się ze sobą pod biurkiem, podłączone do gniazdka znajdującego w ścianie, zbyt daleko od mebla. Jeżeli jednak zamontujemy gniazda wpuszczane w meblu, od razu zauważymy różnicę. Dzięki gniazdom wpuszczanym nie dość, że będziemy mogli zainwestować w krótsze kable, które nie przeszkadzają w codziennych czynnościach i pozbędziemy się kablowych plątanin, to jeszcze będziemy mogli dużo wygodniej korzystać z wszelkich urządzeń elektrycznych.

Estetyczne rozwiązanie dla każdego domu i mieszkania

Gniazda wpuszczane, z racji swojego charakteru użytkowania, najczęściej są zaprojektowane tak, by chowały się w meblu, w którym są zamontowane. Możemy zdecydować się też na model z ruchomą pokrywką, którą można operować ręcznie. Istnieje zaskakująco dużo typów gniazd wpuszczanych. Możemy wyróżnić kilka z nich:

  • gniazda hermetyczne pojedyncze lub podwójne – w standardowej puszce elektrycznej;
  • gniazda elektryczne z gniazdkiem USB w dowolnej konfiguracji;
  • gniazda z przesuwaną zakrywką;
  • gniazda z grubym bądź standardowym rantem;
  • gniazda ze szczotką przeciwkurzową;
  • gniazda meblowe, wsuwane, także z USB;
  • listwy z gniazdami.

Patrząc na taką różnorodność, łatwo można się domyślić, że każdy znajdzie w tym zestawieniu gniazdo dla siebie. Warto je zakupić, ponieważ urządzenia te są mało widoczne, a niektóre z nich praktycznie całkowicie schowane w blacie. Żeby z nich skorzystać, wystarczy nacisnąć przycisk, dzięki któremu wysuwają się i wsuwają do środka. To wygodne i minimalistyczne rozwiązanie, które nie burzy aranżacji pomieszczenia, zarówno nowoczesnego, jak i specyficznie stylizowanego.

Gniazda wsuwane łatwe w montażu i użytkowaniu

Zdecydowanym plusem gniazd są nie tylko estetyka i wygoda użytkowania, ale również prosty i szybki montaż, który może wykonać dosłownie każdy zainteresowany. Do każdego produktu dołączona jest instrukcja, a podłączenie jest bardzo intuicyjne i nie zabiera dużej ilości czasu, co jest istotne dla ludzi zapracowanych i zaoszczędzi czasu przy remoncie.

W instrukcji użytkowania gniazd możemy też znaleźć podstawowe zasady, dzięki którym ich obsługa będzie bezpieczna. Gniazda, jak wszystko w naszych domach, często się kurzą. Dlatego warto czyścić je suchą ściereczką, jednak dopiero po odłączeniu źródła zasilania, by nie porazić się prądem.

Gdzie montuje się gniazda wpuszczane?

Jak już wspomnieliśmy, gniazdo wpuszczane możemy zamontować w biurku i podłączyć do niego lampkę biurową, komputer, drukarkę i wszelkie inne niezbędne urządzenia. Gniazda wpuszczane montowane są też w oparciach foteli. Dzięki temu będziemy mogli korzystać ze sprzętów elektronicznych siedząc na sofie czy kanapie, bo nasz kabel będziemy mogli podłączyć do gniazda zamontowanego w oparciu. Dla wygody siedzącego w oparciach można zainstalować gniazda 230V, tak samo jak gniazdo USB. Analogicznie w kuchni, na przykład w wyspie kuchennej, zamontujemy kilka z dostępnych rodzajów gniazd, by zapewnić sobie wygodę działania podczas gotowania i pieczenia. Mikser, sokowirówka, czajnik i inne sprzęty kuchenne po podłączeniu do takiego gniazdka są o wiele bardziej poręczne, a ich kable nie w niczym przeszkadzają.

Jak łatwo zauważyć, największą zaletą gniazd wpuszczanych jest ogromna swoboda i możliwość pracy nawet kilku osób naraz, zwłaszcza na sprzętach elektronicznych w salonie, czy właśnie podczas gotowania w kuchni.

Gdzie jeszcze przydadzą się gniazda?

Gniazda przydadzą się przede wszystkim w biurowcach, w których musimy zmieścić wiele biurek, a na nich wiele komputerów i innych sprzętów wymagających elektrycznego źródła energii. Dzięki listwie, w której umieszczono nie tylko same gniazdka elektryczne, ale także gniazda USB, pracownicy mogą dużo dynamicznej pracować nad swoimi zadaniami, bez potykania się o kable leżące na ziemi.

Gniazda to wygoda pracy w grupie, nie tylko w firmie korporacyjnej, ale także w pracowni czy warsztacie technicznym, w którym gniazda wpuszczone są na wagę złota – w momencie używania wielu elektronarzędzi. Po zamontowaniu gniazd już nic nie będzie rozpraszało pracowników.

Czy warto zakupić gniazda wpuszczone do naszego domu czy do miejsca pracy? Jak najbardziej – współczesność powinna być wygodna, zwłaszcza, że kupujemy coraz więcej sprzętów, które wymagają podłączenia do prądu. Rozwiązanie problemu przytłaczającej ilości kabli jest przecież na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zamówić kilka pomocnych gniazd, opracować plan działania i łatwo zamontować gniazda. A to naprawdę dziecinnie proste.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*