Dlaczego warto wymienić aluminiową instalację elektryczną?

Część z nas już stało lub będzie stało przed wyborem własnego mieszkania czy domu. Niektórzy zdecydują się na budowę inni zaś na zakup. Dla tych, którzy decydują się na zakup domu lub mieszkania mam kilka ważnych wskazówek. Zdarza się, że oglądamy mieszkanie i o ile nie jesteśmy wprawionymi w boju inwestorami nie przywiązujemy wagi i co gorsza nie kalkulujemy wymiany instalacji elektrycznej.

Wielokrotnie nie doceniamy problemów i zagrożeń wynikających z użytkowania starego typu aluminiowej instalacji. Jeżeli przymierzasz się do zakupu mieszkania dla siebie lub jesteś początkowym inwestorem zawsze zwracaj uwagę na to jaka instalacja jest w danym mieszkaniu.

Jak rozpoznać czy instalacja jest aluminiowa czy miedziana?

To akurat nie jest trudne, najłatwiej to sprawdzić na kostce łączącej lampę z przewodem wychodzącym z sufitu. Warto jednak sprawdzić również w gniazdku, rozbierając je. Uczulam, ponieważ zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy wymieniają w jednym pokazowym miejscu kawałek przewodu na miedziany chcąc oszukać kupującego, który myśli, że cała instalacja jest miedziana.

Poniżej zdjęcie kabla aluminiowego i miedzianego:

przewod-aluminiowy-dwie-zyly-miedziany-trzy

Instalacje starego typu mają wiele wad i praktycznie żadnych zalet. Kable aluminiowe po kilkudziesięciu latach mogą już nie przewodzić, są bardzo czułe na zagięcia i często pękają. Zdarza się, że podczas przykręcania kostki elektrycznej kawałek przewodu zostanie wam w rękach. Nie warto więc ryzykować.

Instalacje tego typu często były dwużyłowe, co dyskwalifikowało możliwość użycia np. łączników świecznikowych. Za pomocą takiego przewodu nie można również podłączyć uziemienia, który występuje w większości urządzeń elektrycznych takich jak, pralka, zmywarka, telewizor, komputer, mikrofalówka itd.

Kolejną wadą jest brak możliwości zastosowania wyłącznika różnicowo-prądowego(pot. różwnicówki), gdyż stare instalacje nie zakładały takich rozwiązań. Rozdzielnie, jeżeli można to tak nazwać były dostosowane do zwykłych bezpieczników, czyli wyłączników nadmiarowo-prądowych, które „wybijało” tylko podczas zwarcia. Różnicówka zapobiega porażeniom, jeżeli dochodzi do sytuacji upływu prądu np. na obudowę danego urządzenia.

Dodatkowo, dawniej instalacje elektrycznie byłby wykonywane w sposób dowolny, pozwalając instalatorom na wszelkie wariacje. Najczęściej kable były w kolorach czarnym, niebieskim, brązowym i czerwonym. Często żaden z tych kolorów nie odpowiadał jednoznacznie temu, który jest fazowy, a który neutralny. Przewody były prowadzone we wszystkich kierunkach, bez jakichkolwiek schematów czy ogólnie przyjętych zasad. Obecnie przewody kładziemy w liniach prostych od gniazdka do gniazda lub od gniazdka prostopadle do sufitu. To pozwala nam zaplanować przykręcenia dodatkowej półki, montaż szafki czy wykucie otworu lub drzwi w ścianie. Dawniej nie mieliśmy żadnej gwarancji czy przewód nie przechodzi przez środek ściany i to jeszcze pod skosem.

Instalacje „starego typu” były często nieprzemyślane. Częstym problemem są włączniki do światła(łączniki), które były umieszczane w najróżniejszych miejscach. Wchodząc do mieszkania musiałeś przejść po ciemku na drugi koniec przedpokoju, aby zapalić światło. W przypadku domów, nie stosowano łączników schodowych lub krzyżowych, co również utrudnia funkcjonowanie. Warto zrobić przegląd całej instalacji i jeżeli jest aluminiowa wymienić ją w całości, zawsze i bezwzględnie. W przypadku miedzianej przeważnie kończy się na drobnych przeróbkach, ale należy to również zrobić zanim zaczniemy gipsować, czy malować.

Wymiana całej instalacji elektrycznej w zależności od wielkości mieszkania i jej zaawansowania to koszt rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto więc ująć taki wydatek w kosztorysie, gdyż od tego zależy wygoda i bezpieczeństwo użytkowania danego mieszkania. Jeżeli nie jesteś pewien czy Twoja instalacja wymaga wymiany lub przeróbki prześlij nam projekt oraz zdjęcia lokalu na maila, a nasi technicy podpowiedzą Ci co należy zrobić oraz jakie przewody i osprzęt powinieneś zastosować. Przygotujemy kompletny kosztorys, dobierzemy rozdzielnię, kable, bezpieczniki, łączniki oraz oświetlenie. Pomyśl o tym od razu, zanim będzie za późno na zmiany.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*