Sposoby na bardziej inteligentny dom od 15 zł

inteligentny dom

Inteligentne systemy domowe stają się coraz bardziej popularne za sprawą spadających cen oraz większej dostępności produktów w sklepach. Do elementów wyposażenia inteligentnego domu zaliczamy m.in. centrale alarmowe, czujniki jakości powietrza czy systemy przeciwpożarowe. Wszystkie te urządzenia powodują automatyzację naszych domów, a dzięki temu zwiększenie ich funkcjonalności, komfortu oraz bezpieczeństwa. Ich ogromną zaletą jest zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Kogo stać na inteligentny dom?

Inteligentny dom jest w zasięgu ręki każdego, począwszy od zapalonego gadżeciarza, aż po starszych konserwatystów. Choć zakres „inteligencji” zależy tylko od zasobności naszego portfela, ceny inteligentnych urządzeń są znacznie niższe niż wcześniej. Możemy zacząć od podstawowych urządzeń, które pozwolą zaoszczędzić nasz cenny czas, takich jak czujniki ruchu. Stosunkowo niewielkim kosztem możemy też sami zbudować zaawansowany system, który będzie sterował urządzeniami w domu z poziomu naszego smartfona. Ciekawy jest fakt, że coraz więcej urządzeń posiada wbudowane moduły Wi-Fi czy Bluetooth, które umożliwiają połączenie urządzeń ze swoistym „centrum dowodzenia” i stworzenie sieci, którą będziemy mogli sterować na odległość. Niepodważalne zalety systemów doceni każdy człowiek, bo przecież kto nie chciałby niskim wkładem własnym zaoszczędzić sporo czasu, a do tego zmniejszyć wydatki na media?

Sposoby na mądrzejszy dom

Sposoby na oszczędność energii

Prostym przykładem może być montaż czujników ruchu w miejscach, gdzie przechodzimy z punktu A do punktu B (np. schody bądź korytarz). Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić czas na zaświecanie i gaszenie światła, a także pozwoli wyeliminować efekt „zapominalskich”, co zmniejszy wydatki na energię.

Cena: od 20 zł

Innym prostym krokiem może być podłączenie programatora czasowego do urządzeń, które nie muszą zużywać prądu przez cały dzień. To pozwoli nam w bardzo prosty sposób uwolnić się od myślenia, czy wyłączyliśmy oświetlenie przed domem lub lampki choinkowe. Programator odetnie energię w określonym, wcześniej zaprogramowanym czasie.

Cena: od 15 zł

Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa

Bardzo istotnym elementem inteligentnego domu, gwarantującym bezpieczeństwo rodziny i dobytku, jest centrala alarmowa z czujnikami wejścia i syreną alarmową. Nie bez powodu jest to jedno z najbardziej popularnych zabezpieczeń zewnętrznych. Zestaw w bardzo szybki sposób wyśle informację o zagrożeniu na nasz telefon lub poinformuje firmę ochroniarską. System uruchomi także syrenę alarmową, która wzbudzi zainteresowanie przechodniów i odstraszy nieproszonych gości.

Cena czujnika: 50 zł

Cena syreny alarmowej: od 50 zł

Cena centrali alarmowej: od 270 zł

Do naszego centrum alarmowego możemy podłączyć monitoring. Wiele rejestratorów ma możliwość zapisu nagrań na dysku zewnętrznym i jednoczesnego podłączenia do routera. Co za tym idzie, po odpowiedniej konfiguracji możemy zobaczyć bieżący widok z naszych kamer niemalże z każdego miejsca na świecie.

Cena zestawu do monitoringu z 4 kamerami: 850 zł

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie czujnika jakości powietrza. Wyeliminuje on zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, poinformuje nas o narastającym smogu w powietrzu oraz o stężeniu dymu papierosowego w pomieszczeniu.

Cena wykrywacza dymu: od 25 zł

Cena sygnalizatora czadu: od 100 zł

Cena czujnika jakości powietrza: od 840 zł

Innym, mniej popularnym rozszerzeniem w inteligentnych domach jest system przeciwpożarowy. Może składać się z czujników dymu oraz spryskiwaczy, które ugaszą płomień w przypadku pożaru. Odpowiednio wyposażony dom „potrafi” również odciąć dopływ gazu, podnieść rolety, żaluzje bądź otworzyć drzwi, ułatwiając ewakuację z budynku. Pierwszym krokiem w stronę tak nowoczesnych technologii może być wyposażenie domu wykrywacze dymu oraz system oddymiania.

Cena wykrywacza dymu: od 25 zł

Cena systemu oddymiania: od 1300 zł

Zdziwiony, że tak tanio?

Urządzenia do inteligentnego domu bardzo często kojarzą się nam z wydatkami rzędu kilku tysięcy złotych. Tymczasem czasy horrendalnie drogich udogodnień już dawno minęły. Ceny ciągle spadają, a skoro możemy za niewielkie pieniądze zwiększyć bezpieczeństwo i komfort przebywania w domowych czterech kątach, do dlaczego nie skorzystać?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*