Jak skompletować monitoring – samemu, skutecznie i najtaniej?

monitoring domu jednorodzinnego

Bezpieczeństwo jest rzeczą bezcenną. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie tak trudno o nie zadbać. Dzięki postępującej technologii możemy spać spokojnie i wyjeżdżać z domu bez większych obaw. Świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu poczujemy się pewniejsi o nasz dobytek, będzie monitoring. Myśl o instalacji systemu kamer w naszym domu może być trochę przejmująca, ponieważ niewielu z nas wie, jak skompletować monitoring. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy kilka wskazówek i podpowiedzi, by samemu, skutecznie i niedrogo podołać temu zadaniu.

Krok 1: Stwórz plan

Gdy już podejmiemy decyzję o założeniu monitoringu, musimy wziąć pod uwagę:

 • jaką część domu chcemy objąć monitoringiem,
 • ile kamer planujemy zamontować,
 • jakie rozwiązania (typ kamer, zasilania, okablowania) nam odpowiadają,
 • czy w przyszłości będziemy rozbudowywać cały system.

Najłatwiej będzie nam to ocenić, gdy przygotujemy roboczy rzut domu. Dzięki temu będziemy mogli wybrać miejsca, które chcielibyśmy objąć zasięgiem kamer. Dowiemy się, ile kamer będziemy potrzebować i jakie ich rodzaje sprawdzą się najlepiej. Warto też w tym momencie pomyśleć, czy będziemy chcieli powiększyć monitoring w przyszłości. Oszczędzi nam to wydatków związanych z kupnem najważniejszej części monitoringu – rejestratora, gdyż możemy kupić od razu taki, który będzie przeznaczony dla większych systemów. Dzięki temu unikniemy jego wymiany.

Krok 2: Wybierz sprzęt

By skutecznie skompletować monitoring, musimy zorientować się, co będzie nam do tego potrzebne. Każdy system wymaga:

 • kamer,
 • rejestratora,
 • przewodów i zasilaczy,
 • ekranu.

Kamery

Kamery możemy podzielić na typy pod kilka względami. Wyróżniamy na przykład:

 • analogowe i cyfrowe,
 • zewnętrzne i wewnętrzne,
 • tubowe, kopułowe, obrotowe i kompaktowe.

Różne rodzaje kamer będą miały wpływ przede wszystkim na wielkość obszaru, jaki zostanie objęty ich zasięgiem oraz na to, jaka będzie jakość obrazu i sposób jego zapisu.

Na pole widzenia kamery wpływ ma przede wszystkim obiektyw, a dokładniej jego ogniskowa. Im mniejsza ogniskowa, tym większy obszar obejmie kamera. W monitoringu domowym najlepiej sprawdzą się kamery ze zmienną ogniskową, które pozwolą na dopasowanie odpowiedniej wartości do potrzeb danego pomieszczenia. Szerokie spektrum obserwacji dadzą nam kamery obrotowe, które będą w stanie dobrze patrolować większe przestrzenie. Aspektem wartym rozważenia jest też tryb pracy kamery w nocy, kiedy oświetlenie jest znacznie gorsze. Warto zwrócić uwagę, czy kamery są wyposażone w oświetlacz podczerwieni, który jest w tym przypadku skutecznym rozwiązaniem.

Pod względem jakości obrazu wszystko zależy od szczegółowych parametrów urządzenia. Jednak kamery cyfrowe pozwalają na zapis większej ilości dobrej jakości obrazu. W przypadku kamer analogowych należy zwrócić uwagę na ich rozdzielczość – im większa, tym wyraźniejszy obraz.

W temacie kamer mamy również kontrolę nad tym, czy będą one pracować cały czas, czy w konkretnym czasie, na przykład tylko wtedy, kiedy wyczują ruch. Jeśli tego właśnie potrzebujemy, szukajmy kamer z odpowiednimi czujnikami. Bardzo ważną rzeczą jest też dopilnowanie, by kamery, które zastosujemy na zewnątrz, były odporne na warunki atmosferyczne (deszcz, mróz, upał).

Rejestrator

Elementem, któremu powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi przy planowaniu, jak skompletować monitoring, jest jego serce, czyli miejsce, gdzie kamery wysyłają wszystkie dane. Dzięki rejestratorowi obraz jest przetwarzany w taki sposób, by można było go odtworzyć na ekranie. Głównymi czynnikami przy wyborze rejestratora będzie ilość kamer (4, 8, 16 lub więcej), które zostaną z nim połączone oraz fakt, czy wybraliśmy kamery cyfrowe czy analogowe. Jeśli rozważamy wykorzystanie czujników ruchu, zwróćmy uwagę, czy rejestrator ma opcję ich podłączenia. Rejestratory mają wiele parametrów, które mogą przysporzyć bólu głowy osobom nieobeznanym w branży elektronicznej. Te, którym przede wszystkim powinniśmy się przyjrzeć, są kompresja i ilość klatek na sekundę.

Jeśli chodzi o kompresję, możliwości są trzy: MPEG-4, MJPEG  i H.264. Najlepszą z nich jest ta ostatnia, gdyż dzięki niej na dysku twardym zapisywana jest największa ilość obrazu w dobrej jakości.
Ilość klatek na sekundę odpowiada natomiast za prędkość rejestrowanego obrazu. Optymalną wartością dla zabezpieczenia domu będzie 6 kl/s na jedną kamerę. Jednak czasem warto zrezygnować z prędkości na rzecz rozdzielczości, która często okazuje się bardziej istotna w przypadku włamań.

Przewody i zasilacze

Gdy mamy już kamery i rejestrator, musimy je ze sobą połączyć i zapewnić im zasilanie. W przypadku systemów analogowych najczęściej wykorzystuje się kabel koncentryczny z przewodem zasilania. Szczegółowe parametry kabla będą uzależnione od potrzebnej nam długości. Tutaj z pomocą na pewno przyjdą specjaliści w sklepie.

W przypadku zasilania możemy zdecydować się na klasyczny system zasilaczy i listew zasilających lub rozważyć zasilanie buforowe. Zasilacze buforowe zapewnią nam dodatkowe zabezpieczenie, gdyż dzięki specjalnemu akumulatorowi, podtrzymują pracę kamer nawet wtedy, gdy podstawowe zasilanie zostanie odcięte.

Ekran

Cały system monitoringu nie spełniałby swojej funkcji bez ekranu, na którym moglibyśmy obserwować, co się dzieje lub odtwarzać nagrany materiał. Może to być telewizor, monitor a nawet smartfon. Wszystko zależy od tego, na co pozwala oprogramowanie rejestratora. Nowoczesne oprogramowania umożliwiają synchronizację kilku urządzeń, więc możemy korzystać jednocześnie na przykład z komputera i smartfona. Wybór zależy tylko od naszych potrzeb.

Do dzieła!

Teraz, kiedy już wiesz, jak skompletować monitoring, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zadbał o bezpieczeństwo swoje i swojego dobytku. To nic trudnego, a trzeba przyznać, że koszty związane z instalacją monitoringu będą niczym w podrównaniu ze startami, które może przynieść włamanie. Dobrze skompletowany monitoring nie pozwoli, by przestępstwa uszły na sucho. Bądź spokojniejszy i skorzystaj z tego, że teraz jesteś już niemal specjalistą kompletowania monitoringu.

2 Comments

 1. Do poprawienia „Na pole widzenia kamery wpływ ma przede wszystkim obiektyw, a dokładniej jego ogniskowa. Im szersza (krótsza – mniejsza) ogniskowa, tym większy obszar obejmie kamera”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*