Wybieramy dzwonek do drzwi – na co zwrócić uwagę?

kołatka do drzwi

Jeśli zamierzasz kupić dzwonek do drzwi, na pewno chciałbyś, żeby twój zakup przebiegł bezproblemowo: wchodzisz do sklepu, bierzesz, płacisz, wychodzisz. Cóż – w czasach kolosalnej konkurencji producentów na rynku to nierealne. Dzisiaj odpalasz Allegro, widzisz listę tysięcy różnych dzwonków do drzwi i… rozkładasz ręce. Bo skąd masz wiedzieć, czy potrzebujesz dzwonka bezprzewodowego, na fotokomórkę, o napięciu 230 V czy 6 V?

Ten artykuł pomoże ci dobrać najlepszy dzwonek do drzwi do twojego domu i mieszkania. Dzięki niemu przy następnych zakupach będziesz dokładnie wiedział, czego szukasz.

Elementy dzwonka do drzwi

Każdy dzwonek do drzwi składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • przycisku lub nadajnika, który montuje się przy furtce lub drzwiach wejściowych,
  • gongu lub odbiornika, umieszczonego najczęściej wewnątrz budynku, ale czasem zdarzają się użytkownicy, którzy instalują go np. na tarasie.

Dzwonki do drzwi – podstawowy podział

Dzwonek przewodowy

Dwie części dzwonka przewodowego są połączone kablem, który przewodzi sygnał. To podstawowa cecha, która odróżnia ten rodzaj dzwonka od dzwonka bezprzewodowego. Zaletą tego typu dzwonków jest stałe zasilanie, dzięki któremu nie trzeba pamiętać o wymianie baterii w nadajniku.

Ceny dzwonków przewodowych mogą wahać się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.

Kiedy wybrać? Kiedy cenisz sobie wygodę i nie chcesz zaprzątać sobie głowy wymianą baterii w przycisku dzwonkowym. Najlepiej również wtedy, gdy twoje wnętrze nie jest jeszcze wykończone, ponieważ tylko wtedy będzie można łatwo poprowadzić okablowanie.

Dzwonek bezprzewodowy

Sygnał z nadajnika lub przycisku dzwonkowego, generujący dźwięk dzwonka bezprzewodowego, jest przesyłany drogą radiową. Dzięki temu nie ma potrzeby okablowania, co mogłoby przysporzyć sporo kłopotu w wykończonym wnętrzu. Zasilanie tego typu dzwonka zapewnia bateria lub akumulator zlokalizowany w nadajniku. Dużą zaletą urządzeń bezprzewodowych jest to, że można je wykorzystać także jako urządzenia przywoławcze, m.in. w hotelach, restauracjach, szpitalach itp.

Przedział cenowy dzwonków bezprzewodowych jest podobny jak w przypadku dzwonków przewodowych.

Montaż tego typu dzwonka jest niezwykle prosty. Wystarczy umieścić oba elementy w pożądanym miejscu, np. przy drzwiach wejściowych i nad nadprożem, a następnie przymocować je taśmą klejącą lub przy pomocy haka.

Kiedy wybrać? Kiedy zależy ci na szybkim i łatwym montażu. Również wtedy, gdy potrzebujesz urządzenia przywoławczego. Ponadto wtedy, gdy miejsce, w którym planujesz umieścić odbiornik, nie jest zbyt mocno oddalone od nadajnika.

Więcej na temat optymalnej odległości obu elementów dzwonka przeczytasz w dalszej części wpisu poświęconej zasięgowi dzwonka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dzwonka do drzwi?

Dźwięk dzwonka

Rodzaj dźwięku. Zdecyduj, czy chcesz, żeby twój dzwonek miał dźwięk klasycznego ding-donga, dźwięk gongu czy może krótką melodyjkę. Niektóre droższe modele umożliwiają nawet wgranie własnego pliku muzycznego. „Poker Face” Lady Gagi jako dzwonek? Nic nie jest niemożliwe! Pamiętaj tylko, że będziesz słyszał wybrany dźwięk za każdym razem, gdy ktoś zadzwoni do drzwi.

Głośność. Dobrze, jeśli dzwonek, który wybierzesz, będzie umożliwiał płynną regulację głośności. Dzięki temu dostosujesz jego dźwięk do wielkości wnętrza i odległości, na którą powinien być słyszalny. Warto wiedzieć, że z zasady głośniejsze są dzwonki przewodowe –  80 dB. lub więcej.

Miejsce montażu

Przyciski dzwonkowe i nadajniki najczęściej montuje się przy furtce, drzwiach wejściowych lub bramie. Odbiorniki i gongi instaluje się przede wszystkim w mieszkaniu lub domu. Jeśli miejsca te są od siebie znacząco oddalone, powinieneś wybrać dzwonek o odpowiednim zasięgu.

Zasięg dźwięku dzwonka

Weź pod uwagę, jaka będzie odległość pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Zasięg dźwięku możesz regulować na dwa sposoby: odpowiednią głośnością oraz instalacją dzwonka bezprzewodowego o odpowiednim zasięgu. Im większa odległość, na jaką powinien być słyszany dzwonek, tym większe muszą być głośność lub zasięg bezprzewodowy. Standardowe dzwonki bezprzewodowe mają zasięg w granicach 50-100 metrów, ale są też takie, które działają w odległości do 500 metrów.

Sposób uruchamiania

Klasyczne przyciski, których naciśnięcie uruchamia dzwonek, ze względu na swoją prostotę i niezawodność są nadal najbardziej popularnym rozwiązaniem. Coraz częściej jednak zaczynają się pojawiać bardziej nowoczesne sposoby uruchamiania dzwonków, takie jak np. fotokomórka. W domach spotyka się je dość rzadko, ale coraz częściej są instalowane w sklepach czy na stacjach benzynowych.

Napięcie zasilania

Przy wyborze dzwonka masz do wyboru napięcia: 230 V, 12 V, 8 V i 6 V, w zależności od tego, czy rozważasz zakup urządzenia przewodowego, czy bezprzewodowego. Jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na dzwonek o obniżonym napięciu, ponieważ jego wymiana będzie bezpieczniejsza, nawet jeśli będziesz musiał jej dokonać w wilgotnych warunkach. Zwróć na to uwagę szczególnie przy dzwonku przewodowym.

Odporność na wilgoć i wodę

Jeśli planujesz instalację dzwonka na zewnątrz, sprawdź, jaki stopień ochrony IP posiada wybrane przez ciebie urządzenie.

Pamiętaj, że każdy dzwonek powinien być użytkowany tylko w takich warunkach, jakie przewiduje producent. Tylko w taki sposób korzystanie z niego będzie bezpieczne i efektywne. Do ważnych parametrów zaliczamy m.in. wilgotność czy temperaturę.

Funkcje dodatkowe dzwonka

Dodatkowe funkcjonalności dla bardziej wymagających do m.in.:

  • pilot – wibruje, gdy ktoś zadzwoni do drzwi; dobre rozwiązanie do głośnych pomieszczeń, oddalonych miejsc i osób niedosłyszących.
  • kamera wideo – daje podgląd osoby, która nacisnęła na dzwonek; jest to uproszczona wersja wideodomofonu.
  • sygnalizacja świetlna – dodatkowe powiadomienie; jej funkcja jest podobna do funkcji pilota.

Wszystkie te parametry pomogą ci w doborze idealnego dzwonka do twojego domu i mieszkania. Daj znać w komentarzu, jak bardzo ten wpis był dla ciebie przydatny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*