Jakie łączniki do domu? – wszystko na temat łączników światła

jakie łączniki do domu

Łączniki światła wraz z gniazdkami elektrycznymi to jedyne elementy, które pośredniczą pomiędzy instalacją elektryczną a środowiskiem zewnętrznym. Choć może się wydawać, że to tylko mały szczegół w wyposażeniu budynku, musi spełniać bardzo wiele funkcji: być estetyczny, wygodny w użytkowaniu oraz bezpieczny. Właśnie dlatego wybór łączników powinien być przemyślany i oparty na kilku najważniejszych kryteriach. Podpowiadamy, jakie łączniki do domu wybrać.

Rodzaje łączników

Na początek zobaczmy, jakie rodzaje łączników możemy spotkać na rynku. Podstawowy podział łączników przedstawia się następująco:

 • łączniki jednobiegunowe – montowane w miejscach, gdzie włącznik ma włączać i wyłączać całe światło – na przykład w pokoju,
 • łączniki dwubiegunowe – łączą dwa obwody o różnym napięciu, które mają być włączane i wyłączane jednocześnie,
 • łączniki schodowe – zestaw zazwyczaj dwóch łączników, z których każdy obsługuje ten sam obwód i każdy może być zarówno włącznikiem, jak i wyłącznikiem; łączniki te są sytuowane w dwóch różnych miejscach, z których można włączyć lub wyłączyć oświetlenie; stosuje się je nie tylko przy schodach, ale także na końcach długich korytarzy,
 • łączniki krzyżowe – służą do włączania i wyłączania światła w co najmniej trzech miejscach; stosuje się je m.in. przy sufitach podwieszanych lub w miejscu, gdzie łączą się trzy piętra,
 • łączniki świecznikowe – pozwalają na włączanie i wyłączanie instalacji, która zawiera kilka lamp; łączniki świecznikowe mają zazwyczaj więcej niż jeden klawisz.

Oprócz podstawowych rodzajów spotykamy też specjalne łączniki do sterowania ogrzewaniem lub żaluzjami. W łącznikach specjalnych funkcja oznaczona jest zazwyczaj symbolem umieszczonym na łączniku.

Coraz więcej łączników jest wyposażonych w dodatkowe funkcje. Niektóre sygnalizują przepływ prądu przy pomocy podświetlanej diody umieszczonej w klawiszu. Inne mogą działać trwale (stabilne) lub impulsowo po wciśnięciu (niestabilne).

Jakie łączniki do domu wybrać w zależności od rodzaju instalacji?

W domu możemy mieć różne rodzaje instalacji:

 • podtynkową,
 • natynkową,
 • umieszczoną w kanałach i listwach.

Do każdego z wyżej wymienionych rodzajów niezbędny jest inny typ włączników. Do instalacji podtynkowej będziemy potrzebować osprzęt osadzony w puszkach. Przy instalacji biegnącej na wierzchu ścian – osprzęt wyposażony we własną obudowę, która zabezpieczy go przed wpływem środowiska zewnętrznego (o stopniu ochrony IP przeczytasz na końcu artykułu). W instalacji poprowadzonej w kanałach i listwach osprzęt łączników powinien być mocowany na boku listwy lub obudowie kanału.

Jakie łączniki do domu wybrać?

Estetyka

Najbardziej oczywisty, choć być może najmniej ważny aspekt wyboru łączników to estetyka. Ponieważ łączniki to widoczny na zewnątrz element instalacji elektrycznej, muszą komponować się z wystrojem wnętrza. Na rynku dostępne są łączniki w różnych kolorach i kształtach, więc na pewno dopasowanie ich do każdego pomieszczenia nie będzie stanowiło problemu.

Wygoda

Nieco ważniejsza od estetyki jest wygoda. Warto uprzednio rozplanować ulokowanie łączników w odpowiednich miejscach, tak, aby znalazły się w najbardziej dogodnych miejscach. Nie można zapomnieć o łącznikach schodowych umieszczonych na górze i na dole schodów oraz na końcach długich korytarzy. Wszystkie łączniki powinny zostać zamontowane we wnętrzu pomieszczenia, od strony klamki tuż przy drzwiach i znajdować się na wysokości około 1,4 m. Odległość od ościeżnicy powinna wynosić mniej więcej 15 cm. Takie rozmieszczenie będzie najwygodniejsze w użytkowaniu. Łączniki w łazience, WC i innych małych pomieszczeniach najlepiej jest zainstalować na zewnątrz.

Bezpieczeństwo

Na koniec najważniejszy aspekt. Ponieważ łączniki powinny być ochroną przed napięciem panującym w instalacji elektrycznej, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad dotyczących bezpieczeństwa:

 • kupować gniazdka wtyczkowe wyłącznie z klapką oraz stykiem ochronnym, tzw. bolcem, lub gniazdka typu „schuko”,
 • zwracać szczególną uwagę na napięcie pracy i znaki bezpieczeństwa,
 • wybierać jedynie produkty znanych i renomowanych firm, które posiadają znak CE i pełną informację techniczną,
 • przy wyborze kierować się przede wszystkim jakością, a nie ceną.

Stopień ochrony IP

W zależności od warunków panujących w miejscu, gdzie ma być zainstalowany łącznik, wymagany będzie inny stopień ochrony IP. IP jest to dwucyfrowy kod, w którym pierwsza cyfra mówi o stopniu ochrony urządzenia przed ciałami stałymi, a druga – przed wodą. Jeśli instalujemy łącznik w wilgotnym pomieszczeniu, musi on mieć wyższą ochronę przed dostępem wody, a jeśli w miejscu, gdzie występują pyły – szczelną obudowę zabezpieczającą przed ich dostępem. W normalnych warunkach instaluje się zazwyczaj łączniki IP20, w pomieszczeniach wilgotnych – IP44, a w ogrodzie – IP65.

Więcej o stopniu ochrony IP znajdziesz w artykule Klasyfikacja IP i IK – co to takiego?.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*