Monitoring czy alarm – co najlepiej zabezpieczy twój dom?

Marzymy o własnym domu na przedmieściach, bo chcemy wyrwać się z głośnych bloków w centrum miast. Wyobrażamy sobie, że w oddalonej od miasta okolicy jest wygodniej, spokojniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Cóż – to kwestia dyskusyjna. Dlatego pytanie brzmi: jak dobrze zabezpieczyć budynek, by mieć pewność, że nic nie stanie się nam ani naszemu dobytkowi? Dzisiaj spróbujemy na to odpowiedzieć.

Rodzaje zabezpieczeń domów

Pomysłów na zabezpieczenie domu jest bardzo wiele. Na polskim rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania oraz unowocześnienia tradycyjnych sposobów. Zaczniemy od tych najbardziej oczywistych. Na początek warto wyposażyć dom w porządne, antywłamaniowe drzwi, a także specjalne rolety, które pomogą ochronić twój dom z zewnątrz. Już sam zakup takich zabezpieczeń może przeszkodzić włamywaczowi.

Jednak ludzie – niestety – są coraz bardziej sprytni i coraz częściej umieją poradzić sobie z tego typu przeszkodami. Dlatego istnieją jeszcze takie zabezpieczenia jak alarm z wyjącą syreną czy monitoring. Nie jest tajemnicą, że dobry system antywłamaniowy potrafi sporo kosztować, dlatego wiele osób będzie mogło sobie pozwolić tylko na jedną z tych opcji. Którą więc wybrać? Obydwa rozwiązania mają swoje plusy oraz minusy. Poświęcimy tym dwóm sposobom cały artykuł blogowy, byś miał pewność, że wybrany sposób będzie dla ciebie najlepszy. Przy wyborze trzeba się kierować przede wszystkim wymaganiami budynku, takimi jak na wielkość domu, oddalenie od miasta czy wygoda podczas montowania.

Monitoring oraz jego plusy i minusy

Monitoring to system kamer, który ma za zadanie rejestrować ruch w domu i w jego otoczeniu. Dzięki niemu masz podgląd całej posesji w czasie rzeczywistym i wiesz, czy ktoś jest w budynku. W przypadku włamania masz niezbity dowód na to, że zostałeś okradziony. Idąc do sądu, sprawę masz w kieszeni, o ile jesteś w stanie rozpoznać sprawców. Na polskim rynku można znaleźć wiele rodzajów kamer, od najdroższych rozwiązań, po te standardowe, używane w niewielkich domach. Warto zwrócić uwagę na cenę takiego przedsięwzięcia, gdyż im większy dom, tym większe koszty, które – chcąc czy nie chcąc – nie zagwarantują nam bezpieczeństwa w 100%.

Monitoring nie będzie skuteczny w każdym przypadku. Nie sprawdzi się na przykład w walce z włamywaczami, którzy obrabowali dom w maskach czy kominiarkach. Dodatkowo osoba, która dopuszcza się przestępstwa w twoim domu, może po prostu uszkodzić kamery lub cały system monitoringu, a nawet wynieść go, nie pozostawiając ci szansy na jakiekolwiek odszkodowanie.

Alarm i jego specyfikacja

Alarmy to kolejny sposób, który może ci pomóc ochronić domowy dobytek. Na rynku znajdziesz wiele różnych systemów, które dobierzesz do wielkości domu i wymagań terenu. Podczas włamania, czy to przez drzwi czy okno, system zaczyna wyć, alarmując jednocześnie mieszkańców i sąsiadów o tym, że coś się dzieje.

To bardzo dobry sposób na przestępców, jednakże często alarm włącza się sam. Można go też włączyć przez przypadek – podczas wyjścia z psem czy do pracy. Wystarczy, że zapomnimy o nim na krótką chwilę. Konsekwencji jest kilka – między innymi irytacja sąsiedztwa z powodu głośnego dźwięku. Dodatkowo, jeżeli alarm uruchomi się w nocy, rzadko który sąsiad będzie skłonny wyjść z domu, by sprawdzić powód wycia.

Niemniej jednak dobrym pomysłem jest połączenie alarmu z umową na usługi firmy zewnętrznej, która w przypadku jego włączenia od razu dojeżdża do domu. To, jak szybko nadejdzie owo „od razu” zależy jednak od odległości domu od siedziby firmy ochroniarskiej. Jeżeli mieszkasz daleko od centrum, na przedmieściach, dojazd może zająć pracownikom więcej czasu.

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki sposób zabezpieczenia jest najlepszy. Jest jednak kilka rzeczy, które wiemy na pewno.

  • Człowiek lepiej czuje się w zabezpieczonym domu, z mocnymi zamkami i specjalnymi oknami, które utrudnią włamywaczowi włamanie.
  • System monitoringowy może ułatwić śledztwo i odkryć intencję włamywacza – tropy mogą zasugerować, czy okrada cię ktoś bliski ze względów prywatnych i rodzinnych czy przypadkowy rabuś.
  • Alarm, połączony umową z profesjonalną firmą, może sprawić, że poczujesz się pewniej, wyjeżdżając z domu na dłuższe wakacje. Dzięki temu, w przypadku włamania, możesz starać się uzyskać odpowiednie odszkodowanie.

Ważne jest też to, że musisz pomyśleć o takich zabezpieczeniach nawet wtedy, kiedy kupujesz dom na rynku wtórnym. Przy remoncie możesz zamontować odpowiednie alarmy i monitoring. Bo tak naprawdę dopiero połączenie tych dwóch systemów da ci najpewniejsze zabezpieczenie. Warto pamiętać, że jest wiele rodzajów alarmów i monitoringu, które pasują do każdego budynku.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*