Jakie oświetlenie dobrać do biura?

W sieci krąży wiele mitów na temat tego jak dobrze oświetlić powierzchnię biurową. W tym artykule pokaże Ci jak dobrać odpowiednie oświetlenie do Twojego biura, przy relatywnie niskim nakładzie finansowym. Gro osób nie jest jeszcze przekonana do paneli LED, mam na myśli kwadratowych opraw 600 mm x 600 mm i za chwilę udowodnię, że to obecnie najlepsze rozwiązanie.

Niezależnie od tego jaki rodzaj sufitu posiadasz, czy to jest betonowy strop, podwieszony metodą Armstronga czy płytami G-K. Najłatwiej, najszybciej i najtaniej zastosować oprawy rastrowe lub alternatywnie panel LED. Dzisiaj udowodnię Ci, że panele LED są tańsze pod każdym aspektem.

Opisując pokrótce sam produkt. Poniżej porównamy klasyczną oprawę rastrową tzw. 4×18 z panelem LED 60×60. 4×18 oznacza to, że lampa posiada cztery świetlówki T8 o mocy 18 Watt każda. Wszystkie mają osobny odbłyśnik. Ich wadą jest to, że światło rozchodzi się mniej więcej w kształcie kokardki, muszki. Skutkuje to niedoświetleniem miejsca z obu stron oprawy od strony zaczepów świetlówek. Dlatego w obiektach o wielkich powierzchniach takie lampy najczęściej montuje się w odstępach średnio co 120cm.

oprawa-rastrowa-4x18-natynkowa

Lampa posiada cztery świetlówki o mocy 18W, czyli łącznie pobiera około 72Watty. Nie zagłębiamy się w pobór transformatora EVG oraz w moc bierną. Źródło światła, czyli świetlówki nie mają żadnej gwarancji, w razie awarii musimy wymienić ją na własny koszt. Czas pracy takiej świetlówki to maksymalnie 20000 godzin, co najczęściej jest tylko fikcją literacką w specyfikacjach produktów. Czas pracy zawsze jest podawany w konkretnych określonych warunkach laboratoryjnych. W praktyce wielkie znaczenie na żywotność świetlówki ma ilość włączeń, oraz temperatura w pomieszczeniu.

Panel LED 60×60, określany jest przeważnie poprzez swój rozmiar i kształt, czyli 60 cm na 60 cm. Dodatkowo pobór mocy i barwę np. 48 Watt 4000 K. Panele fabrycznie są tylko podtynkowe, przeznaczone do sufitów typu Armstrong. Niemniej mają szereg rozwiązań, które pozwalają na ich zamontowanie w każdych warunkach. Można zastosować ramkę do montażu natynkowego, uchwyty do płyt G-K, oraz zawiesia stalowe służące do obniżenia panelu na dowolną wysokość.

panel-led-48w-smd-2835-60x60x1-1cm-ac85-265v-4000k

Panel LED ma zdecydowanie bardziej nowoczesny wygląd, idealnie komponuje się w suficie, świeci całą powierzchnią i, co najważniejsze rozprasza światło idealnie po okręgu. Następne ilustracje pokażą jakie to ma znaczenie w rzeczywistości. Powyższy, przykładowy panel pobiera 48Watt mocy, czyli o 33% mniej w porównaniu do lampy rastrowej. Jednocześnie ma lepszy rozsył światła, dłuższą żywotność do 50000 godzin, oraz w tym przypadku panel MAX-LED 48 W 4000 K posiada 3-letnią gwarancję producenta.

Poniżej przykład, wizualizacja biura o wymiarach 4,5 m x 6 m i wysokości 3,6 m.

biuro-oswietlenie-dla-biura

Patrząc na obowiązujące normy oświetlenia pomieszczeń biurowych należy wiedzieć, że jeżeli nie pracujemy przy komputerze minimalna wymagana ilość światła na tzw. powierzchni roboczej, czyli na naszym biurku musi wynosić 200 lx. Szerzej o terminie Luxów i lumenów dowiesz się tutaj.

 

porownanie-ilosc-luxow-panel-led-oprawa-rastrowa

Schemat po lewej ilustruje biuro, w którym zastosowano dwa panele LED o mocy 48W w barwie neutralnej 4000K. Wartości, które widoczne są na schemacie to ilości Luxów na powierzchni roboczej, czyli 85cm od podłogi. Jak widać każde stanowisko pracy, jest idealnie i przede wszystkim odpowiednio doświetlone wg przepisów. W tym przypadku przepisy są bardzo ważne, ponieważ nie stosując się do takich wymogów sami narażamy się na zmęczenie wzroku, nieefektywną oraz niewydajną pracę.

Schemat po prawej zawiera to samo biuro z dwiema lampami rastrowymi. Jak widać średnia ilość światła na biurkach to około 150 – 160lx, czyli o wiele za mało, aby pracować w takim charakterze.

Reasumując oprawy rastrowe nie spełniają w ogóle warunków określonych w przepisach. Jednocześnie pobierają dużo więcej energii, nie mają gwarancji i są bardzo awaryjne. Aby doświetlić takie biuro poprawnie należałoby zastosować cztery takie oprawy.

To jeszcze jednak nie wszystko. Postaram się wyczerpać ten temat do końca. Pracując stale przy komputerze minimalna wymagana ilość światła to 500 lx. Poniżej przedstawiam schemat zastosowania analogicznie sześciu opraw rastrowych i paneli LED.

porownanie-panel-60x60-oprawa-rastrowa

Schemat po lewej tak jak wcześniej idealnie spełnia określone w przepisach warunki. Każde stanowisko ma ponad 500 a nawet 580 lx. Całkowity pobór energii to około 288Watt.

Schemat z prawej strony pokazuje, że lampy rastrowe nie poradziły sobie z tym zadaniem. Ilość światła oscyluje w granicach 350 – 450 lx. Pobór energii to około 432Watty, a światła jest jeszcze o wiele za mało. Aby poprawnie doświetlić biuro za pomocą tych lamp należy zastosować minimum osiem opraw. To łącznie da nam pobór energii na poziomie 576Watt.

Podsumowanie

Jak łatwo zauważyć lampy rastrowe nie mają żadnego argumentu, który przemawiałby za ich zastosowaniem. Nachodzi Ci jednak na pewno pytanie o cenę. Jeszcze kilka lat wstecz, a w zasadzie nawet nie tak dawno, bo około 3-4 lat panele LED kosztowały po 500-600zł. Inwestycja w takie lampy rzeczywiście nie była opłacalna. Obecnie jednak średnia cena detaliczna panelu LED o powyższych parametrach to około 200zł brutto. Cena lampy rastrowej ze świetlówkami Philipsa to około 120zł. Porównuję produkty o podobnej klasie, bo wiadomo, że można kupić oprawę rastrową w markecie za 50zł, ale i panel LED za 120, czego nie polecam.

Z jednej strony oprawy rastrowe są nieco tańsze, ale musimy zamontować ich więcej, co wiąże się z dodatkowym kosztem montażu, który należy uwzględnić. Oprawy rastrowe pobierają dwukrotnie więcej energii niż panele LED, czyli ich eksploatacje jest o wiele droższa. W skali roku może to być kilkaset złotych więcej dla niewielkiego biura. Panele LED mają, w tym przypadku trzyletnią gwarancję, co daje nam stuprocentową pewność inwestycji. Instalując oprawy rastrowe nie mamy żadnej gwarancji, więc tak naprawdę nie wiemy ile zużyjemy rocznie dodatkowych świetlówek, oraz czy jakaś lampa się nie zepsuje. Mam nadzieję, że masz już jasność jak najkorzystniej dobrać oświetlenie dla Twojej firmy. Szczerze rekomenduję panel LED nie tylko bo biur, ale i niewielkich magazynów, garaży, mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych. Wszędzie tam, gdzie jest potrzeba oświetlenia zarówno małej jak i dużej powierzchni. Hotele, sale konferencyjne, uczelnie, Urzędy to wszystko miejsca, w których idealne zastosowanie znajdą takie produkty. Łatwy i szybki montaż, gwarancja oraz niskie koszty eksploatacji to wszystko przemawia za takim rozwiązaniem.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*