Jak dobrze oświetlić halę magazynową i produkcyjną?

Hala magazynowa i produkcyjna wymaga odpowiedniego oświetlenia. Poniżej przedstawię dwa sposoby oświetlenia hali i wskaże Ci jakich błędów należy unikać. Nie ważne czy masz magazyn o powierzchni 50 mkw czy 5000 mkw, ważne jest to, abyś wiedział jak poprawnie go oświetlić. Oświetlenie hali wiąże się z nie lada kosztami. Zatem jeżeli chcesz uchronić swój budżet przed katastrofą przeczytaj uważnie poniższy artykuł. Dawniej hale oświetlano lampami metalohalogenkowymi, wyładowczymi lub świetlówkami. Obecnie nawet się nie zastanawiaj nad takim rozwiązaniem. Tego typu lampy powoli stają się droższe od lamp w technologii LED, jednocześnie są bardzo nieekonomiczne oraz awaryjne.

Zatem jakie lampy należy zastosować?

Zacznijmy od różnic występujących między halą magazynową a produkcyjną. Nie jest to regułą, ale najczęściej tak jest, że w hali magazynowej postawione są regały, często wysokiego składowania. To powoduje, że układ oświetlenia będzie zupełnie inny, niżeli jakby regałów nie było. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie lamp liniowych, czyli rozmieszczenie podłużnych lampa w ciągach pomiędzy regałami tak jak na zdjęciu poniżej:

Zapełnione regały i linie świetlne pomiędzy

To daje nam z jednej strony możliwość idealnego doświetlenia regałów, a z drugiej oszczędności, ponieważ montujemy oświetlenie tylko tam gdzie jest potrzeba. Nie musimy oświetlać powierzchni nad regałami. Dodatkowo w zależności od wysokości regałów możemy obniżyć lampy na zawiesiach na dowolną wysokość.

Poniżej zdjęcie, które ilustruje błędnie wykonane oświetlenie. Prawdopodobnie najpierw powstała hala, a dopiero później rodzaj jej przeznaczenia. To jednak skutkuje wykonaniem niepotrzebnie bardzo kosztownej instalacji, która de facto nie sprawdza się w praktyce. W takim przypadku trzeba dodatkowego doświetlenia regałów, czyli z jednej strony jest to dodatkowy koszt, a z drugiej dodatkowe zużycie energii.

Hala z lampami highbay oraz nieodpowiednie ustawienie regałów

Na  zdjęciu widzimy zacienione miejsca między regałami. Na pierwszy rzut oka nie wygląda to tak źle ponieważ metaliczny regały dobrze odbijają światło, ale jak tylko będą zapełnione kartonami zrobi się półmrok. Lampy montowane są bezpośrednio nad regałem, czyli nie można jej nawet obniżyć, bo to spowoduje jeszcze większe cienie. W tym przypadku regały są mobilne, więc można jeszcze przeorganizować ich układ, natomiast regały wysokiego składowania są kotwione do podłoża i byłoby to niemożliwe.

Kolejny przykład to hala produkcyjna. Hala niemająca wysokich regałów i urządzeń. Taką halę możemy oświetlić zarówno w sposób liniowy, poprzez ciągi świetlne jak również lampami typu highbay. Tworząc ciągi lamp zapłacimy jednak zdecydowanie więcej pieniędzy. Każda linia musiałaby być stosunkowo blisko siebie, aby idealnie doświetlić każdy metr kwadratowy. Normy zakładają odpowiednią ilość LUX’ów na stanowisku pracy i ten warunek musi być spełniony. Lampy typu highbay rozpraszają światło po okręgu co zdecydowanie ułatwia uzyskanie odpowiedniej ilości światła w każdym miejscu na hali. Poniżej przykład hali właśnie z takim oświetleniem.

Oświetlenie dużej hali

Jakie lampy wybrać w wariancie pierwszym i drugim?

  • Lampy liniowe.

W tym przypadku możemy zastosować szereg lamp występujących na rynku. Zatem, które są najbardziej odpowiednie. Jednym sposobem jest zastosowanie oprawy hermetycznej liniowej i do tego świetlówek LED lub gotowej, kompaktowej oprawy liniowej LED. Oprawa świetlówkowa ma pewne zalety – w razie awarii świetlówki, każda osoba może wymienić z łatwością samą świetlówkę. W przypadku lamp kompaktowych trzeba wypiąć lampę z sieci, co wiąże się z obsługa przez specjalistę z uprawnieniami.

Rekomenduję stosowanie lamp lepszej jakości, czyli nigdy nie należy „sortować wg ceny”. Wymiana lamp, których jakość ma wiele do życzenia często wiąże się z niebagatelnymi kosztami. Zorganizowanie zwyżki i elektryka, który zdemontuje lampę może kosztować nawet kilkaset złotych, co znacznie przewyższa wartość lampy.

  • Lampy HighBay.

Tego typu lampy również dzielą się na dobre i tanie. Warto rozglądać się za lampami z gwarancją powyżej 2 lat, często jest to 3 lub 5 lat. Prawo nakazuje sprzedawcy udzielenia dwuletniej gwarancji, dlatego każda lampa taką posiada. To jednak nie daje nam żadnej pewności, że lampa nawet tyle wytrzyma. Prawo z kolei nie zabrania sprzedawcy negatywnego rozpatrzenia reklamacji. Niestety firmy handlujące towarem słabej jakości często odsyłają osobę reklamującą dany towar z kwitkiem. Przekonałem się na własnej skórze, że reklamacja nie została uwzględniona, ponieważ było źle wykonane podłączenie. Lampa na 230V bez uziemienia, ma tylko dwa przewody i nie da się jej źle podłączyć, ale to był powód nieuwzględnienia reklamacji. Zardzewiałe śruby również skutkowały odmową reklamacji i stwierdzeniem użytkowania lampy w nieodpowiednich warunkach – co było nieprawdą, po prostu śruby były słabej jakości. To wszystko argumenty bez pokrycia, ale po co się przepychać ze sprzedawcą. Dla nas ważne jest światło w miejscu pracy, a nie procesy sądowe i dochodzenie swoich racji.

Warto więc szukać sprzedawców, który oferuję chociaż 3-letnią gwarancję. Jeżeli ktoś jest pewny za swoje produkty to nie będzie się obawiał takiej gwarancji. Poniżej przykłady lamp dostępnych w naszym serwisie: highbay 100W, lampa wykonywana na zamówienie na podstawie projektu obiektu HALL 100W.

 Jeżeli decydujesz się na taką inwestycję rób to z głową. Czymkolwiek się zajmujesz, sprzedażą czy produkcją – oświetlenie zostaw profesjonalistom. Nie zawsze tanio znaczy rzeczywiście tanio. Niski nakład na taką inwestycję może odbijać się czkawką miesiącami lub latami.  Zapytaj o poradę i wycenę. Prześlij projekt hali, a otrzymasz darmowe obliczenia w Dialux’ie i wizualizację rozmieszczenia opraw i oświetlenia stanowisk pracy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*