Oświetl wreszcie blat kuchenny i bądź jak MasterChef!

oświetlenie led do kuchni pod szafki

Jeżeli wielokrotnie słuchałeś, jak żona narzeka na swoją kuchnię, a raczej na panujący w niej półmrok, to ten artykuł jest dla ciebie. Oświetlenie w tym pomieszczeniu jest niesamowite ważne, a szczególną rolę odgrywa oświetlenie pod szafkami kuchennymi, ponieważ dzięki niemu nie męczy się wzrok i można eksperymentować w kuchni nawet przez kilka godzin. Dziś przyjrzymy się kilku rodzajom oświetlenia LED do kuchni pod szafki i sprawdzimy, które najlepiej wybrać.

Oświetlenie LED w kuchni – jasne, bezpieczne i ułatwiające pracę

Oświetlenie LED do kuchni pod szafki powinno być mocne, a jednocześnie bezpieczne dla ludzkich oczu i palców. Dzięki odpowiedniemu stopniu jasności, będzie można pozwolić sobie na swobodną pracę z deską do krojenia i nożem. Oczy, zwłaszcza podczas długich przedświątecznych przygotowań, w przypadku dobrze dobranych punktów światła, nie są narażone na wielkie zmęczenie, dzięki czemu pracujemy dynamiczniej i bezpieczniej. LED-y sprawdzą się idealnie właśnie wtedy, kiedy ich światło będzie skierowane na blat roboczy, przy którym najczęściej urzęduje pani lub pan domu, bo dobrze oświetlą miejsce pracy, a przy tym nie będą męczące dla oka. Jednak jak wybrać najbardziej odpowiednie oświetlenie led do kuchni, nie ujmując uroku naszej kuchni?

Jakie oświetlenie jest najbardziej praktyczne pod kuchenne szafki?

Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem są lampy i taśmy LED, o różnych profilach i kolorach. Dzięki takiej różnorodności możemy je dopasować do różnych aranżacji, tak, by LED był nie tylko praktyczny, ale także dobrze prezentował się zarówno w nowoczesnej, jak i bardziej tradycyjnej kuchni. Do wyboru mamy jednak także inne opcje, z których korzystają projektanci. Czy aby każdy z nich jest odpowiedni? Do czynienia możemy mieć z:

  • taśmami LED – taśmy wydają się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ oświetlają blat równomiernie, jeżeli tylko w odpowiednim miejscu je umieścimy. Ich montaż jest bardzo prosty, zwłaszcza że większość dostępnych taśm przyklejana jest na mocną, dwustronną taśmę.
  • punktami ledowymi – punkt nie da nam tak dużego światła jak taśmy, które, kiedy są ułożone w sposób regularny, równomiernie oświetlają blat na całej długości. Punkty ledowe nie są montowane tak blisko siebie, przez co ich światło może nie być wystarczające.
  • świetlówkami – ten rodzaj oświetlenia w kuchni wypada słabo. Jednym z powodów jest to, że ich światło od pierwszego kliknięcia nie jest bystre. Dopiero z czasem nabiera mocy, ale stracony w ten sposób czas jest bardzo cenny dla użytkowników kuchni.
  • halogenami – halogeny są bardzo często używane w kuchni, jednak ich światło często jest mocno rozproszone. Nie jest tak skupione jak światło LED-ów, przez co nie do końca rozjaśnia obszar na blacie kuchennym.

Jak widać, taśmy ledowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o oświetlenie do kuchni. Dzięki taśmom dostajemy to, czego potrzebujemy. Można powiedzieć, że jest to oświetlenie do kuchni i pod szafki kuchenne, które spełnia wszystkie wymagania, dotyczące bezpiecznego użytkowania blatu.

No dobrze, ale czy taśmy LED są dobre do każdej kuchni?

Tak! Pomijając kwestię równomiernego oświetlenia, LED-y gwarantują nam także bezproblemowy montaż, o którym już wspominaliśmy. Taśmy wystarczy odpowiednio przykleić. Dodatkowo, jeżeli nie jesteś miłośnikiem taśm, które po części przypominają światełka na choinkę, proponujemy ci założenie jej uprzednio w profil, który sprawi, że elegancka kuchnia nadal taką pozostanie. Profile są wykonane z aluminium bądź plastiku. Tworzone są także w różnych zestawieniach kolorystycznych, dzięki czemu możemy dopasować go do kuchennych mebli. Jego montaż również nie jest zbyt skomplikowany – wystarczy, że odpowiednio przymocujemy profil z taśmą, tak, aby światło padało tylko na blat. Do tej czynności potrzebujemy jedynie odrobiny cierpliwości. Poza tym, profile idealnie zabezpieczą źródło światła ledowego na długi czas.

Ciekawostka

Wybór oświetlenia ledowego do kuchni powinien łączyć się z kolorem kuchennego blatu. Jasny blat mocniej odbija jasne światło, przez co może wymagać mniej intensywnego oświetlenia, a na ciemnym LED-y mogą być po prostu zbyt mocne i w konsekwencji tworzyć na blacie świetlne punkciki, co nie jest do końca estetyczne.

Już wiesz, że oświetlenie ledowe do kuchni to jeden z dobrych i mądrych sposobów na idealne oświetlenie. Warto pamiętać, że nasze dobre samopoczucie wzrasta nie tylko podczas jedzenia pysznych dań, ale także wtedy, kiedy przygotowujemy je w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, które pozostaje takie nawet w ponure jesienne wieczory. Nie ma na co czekać – czas zaopatrzyć się w najlepsze oświetlenie!

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*