Promienniki – energooszczędna odpowiedź na zimę

Promienniki ciepła to sprytne i tanie w eksploatacji urządzenia, które nagrzewają wysokie pomieszczenia, wysyłając swoje ciepło w dolne partie pokoju. Czasami promienniki wytwarzają także światło widzialne. Co to oznacza? To, że takie urządzenia znajdą wiele zastosowań wewnątrz domów, ale także na zewnątrz – w ogrodzie, na tarasie i balkonie, jako część oświetlenia i źródła ciepła.

Jak działa i z czego zbudowany jest promiennik?

To prosty mechanizm, którego działanie szybko można zrozumieć. Oczywiście nie jest to wiedza niezbędna, jednak dzięki niej nawet ci bardziej sceptyczni zyskają zapewnienie o  zaletach niedocenianych promienników.

Mając na uwadze przede wszystkim źródło ciepła, ale także i budowę, promienniki zostały podzielone na trzy typy:

  • elektryczne,
  • gazowe,
  • wodne.

Promienniki elektryczne należą do najczęściej wybieranych promienników. To właśnie te elektryczne podwiesza się pod lub mocuje na powierzchni sufitu. Składają się z dwóch najważniejszych części: zwierciadła z aluminium i elementu grzejnego.

Promienniki gazowe są równie popularne, jak elektryczne i dzielą się na ceramiczne i rurowe. Te pierwsze posiadają ceramiczny generator, w którym następuje spalanie, zaś rurowe montuje się najczęściej z wykorzystaniem rury ze stali nierdzewnej. Oznacza to tyle, że albo są jasne, albo mają nieco przytłumione światło. W obu przypadkach dają taką samą ilość ciepła.

Ostatni rodzaj, promienniki wodne, składa się z rury, podobnie jak promiennik gazowy rurowy. Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie odbywa się za pomocą przepływającej wody, a ta musi mieć odpowiednio wydzieloną przestrzeń z trwałych materiałów, aby mogła swobodnie przepływać. Promienniki wodne, przez wzgląd na zastosowane źródło, mają tak naprawdę dwie funkcje: ogrzewanie i ochładzanie. Dzięki temu idealnie sprawdzają się na dużych zamkniętych przestrzeniach.

Jak wyglądają promienniki w praktyce?

Kiedy wybierzesz się do sklepu, znajdziesz promienniki przede wszystkim pod postacią pojedynczych żarówek, elementów ceramicznych oraz metalowych. Niekiedy dostępne są też promienniki, które mają postać całych paneli, umieszczonych pod sufitem danego pomieszczenia.

Korzyści z zastosowania promienników

Urządzenia te są wykorzystywane głównie przez wzgląd na ich energooszczędność, a także cichą pracę. Promienniki w domu sprawią, że chłód nie jest już taki straszny. Dlaczego? Sekretem jest obiekt ich działania: promienniki nie ogrzewają powietrza w pomieszczeniu, ale ciało przebywającego w nim człowieka, ponieważ wytwarzają m.in. promieniowanie podczerwone. To bardzo wydajne ogrzewanie, dzięki któremu nie będziemy marnować pieniędzy ani prądu. Można powiedzieć, że zastosowanie promienników w domach i wysokich kamienicach jest bardzo dobrym, a także ekologicznym pomysłem.

Jeżeli w naszym domu chcemy zadbać o elegancką aranżację, a zdecydowaliśmy się na promiennik, możemy zainwestować w tak zwane panele grzewcze, które zbudowane są z sześciu elementów – podstawa, ekran, element grzejny, ramka, hartowana szyba i sterownik. Promienniki te podkreślają nowoczesne pomieszczenia, a na rynku dostępne są także takie panele, które imitują obraz. Można je zawiesić w dowolnym miejscu w domu, ciesząc się ciekawą stylizacją wnętrza i miłym ciepłem.

Promienniki wszystkich typów nie unoszą pyłków i kurzu, dzięki czemu drobinki te nie podrażniają dróg oddechowych. Są szczególnie polecane wszystkim alergikom, szczególnie tym uczulonym właśnie na kurz.

Wszystkie promienniki mają wiele plusów, między innymi zwiększenie higieny w miejscu zatrudnienia oraz – chyba najważniejsza – energooszczędność. Ułatwiają pracę zespołom ludzi w ciepłe i chłodne miesiące.

Który promiennik jest najtańszy?

Najtańszym urządzeniem jest promiennik gazowy. Jest on także tym najtrwalszym, który przetrwa nawet w ciężkich warunkach dłużej niż, na przykład, promiennik elektryczny. Można go umiejscawiać wszędzie, gdzie tylko się da – nie tylko na suficie, ale także na ścianie. Natychmiastowe działanie znacznie ułatwia pracę i życie ludzi przebywających w wysokich pomieszczeniach, które tak ciężko ogrzać zimą.

Gdzie możemy spotkać promienniki w mieście?

Krótka, ale warta przytoczenia ciekawostka. Promienniki można spotkać w wielu miejscach w centrum miasta, w różnorakich restauracjach i barach, posiadających wolny teren przy budynku głównym. Wielu turystów lubi przesiadywać na świeżym powietrzu nawet w chłodnych miesiącach. Promienniki ustawione wśród stołów pełnią funkcję swego rodzaju pieców, a że szybko ocieplają ludzkie ciało, sprawdzają się doskonale jako źródło ogrzewania. Niektóre z nich są budowane tak, aby przypominały prawdziwe pochodnie, co jest dodatkowym plusem aranżacyjnym. Dzięki takiemu dodatkowi restauracja umożliwia swoim gościom przebywanie na świeżym powietrzu nawet w chłodniejszych miesiącach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*