Jak rozmieścić kratki wentylacyjne w budynku?

jak rozmieścić kratki wentylacyjne

Jak działa wentylacja i kiedy ją stosować?

Dokładna izolacja ścian, szczelne okna i drzwi oraz efektywne ogrzewanie to przepis na całkowity brak wymiany powietrza w budynku. Rezultatem jest gromadzenie się wewnątrz pomieszczeń zanieczyszczeń i pary wodnej, które mogą doprowadzić do powstania toksycznych grzybów i pleśni. Dlatego skuteczna wentylacja jest dzisiaj wymogiem przy projektowaniu wszelkich nieruchomości, zarówno domów mieszkalnych, jak i budynków publicznych.

W taki sposób powietrze obiega pomieszczenie, jeśli nie znajduje ujścia.
W taki sposób powietrze obiega pomieszczenie, jeśli nie znajduje ujścia.

Jeśli przy budowie twojego domu kładziono nacisk na dużą szczelność i nie zadbano o odpowiednią wentylację, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Zrób to samo, jeśli zauważasz ślady pleśni na ścianach w twoim domu.

Działanie wentylacji jest proste. Jeśli jest ona zamontowana prawidłowo, spełnia dwie podstawowe funkcje:

 • usuwa niepożądane substancje z budynku (w tym dwutlenek węgla, zanieczyszczenia i parę wodną),
 • doprowadza tlen.

Jednym słowem – umożliwia przepływ powietrza, który zazwyczaj jest utrudniony.

Co to znaczy efektywna wentylacja?

Miarą efektywności układu wentylacyjnego jest to, na ile powietrze może przepływać przez układ w sposób niezakłócony. Wtedy działanie wentylacji jest zmaksymalizowane, a prawidłowa wymiana substancji zawartych w powietrzu – skuteczna. Takie działanie jest możliwe przede wszystkim dzięki poprawnemu rozmieszczeniu kratek wentylacyjnych.

W jakich pomieszczeniach należy zamontować kratki wentylacyjne?

Prawidłowe rozmieszczenie kratek wentylacyjnych w pomieszczeniu jest regulowane częściowo przepisami, a częściowo – zdrowym rozsądkiem. Przepisy wymagają, aby kratki wentylacyjne znalazły się w:

 • kuchni,
 • łazience,
 • toalecie,
 • garażu,
 • kotłowni.

Aby zmaksymalizować skuteczność wentylacji w kuchni, warto zamontować dwie kratki wentylacyjne: jedną połączoną z okapem, a drugą w innym miejscu, aby zapewnić wymianę powietrza zarówno, gdy okap będzie działał, jak i wtedy, gdy będzie wyłączony.

Dodatkowo, ze względów praktycznych wentylowane powinny być pomieszczenia bez okien, takie jak schowki czy garderoby oraz pomieszczenie z kominkiem, którym w znacznej większości przypadków będzie salon.

W jakich miejscach najlepiej jest zamontować kratki wentylacyjne?

Przed przystąpieniem do montażu kratek wentylacyjnych należy zaplanować ich rozmieszczenie. Jeśli dopiero budujesz dom, dobrze jest, jeśli na tym etapie wiesz już, jak będzie wyposażone wentylowane pomieszczenie, ponieważ kratki powinny znajdować się z dala od miejsc, w których będą przebywać ludzie. Takimi miejscami są m.in. stół kuchenny, meble wypoczynkowe czy łóżko. Umieszczenie kratek wentylacyjnych w innych miejscach niż te pozwoli uniknąć nieprzyjemnego uczucia chłodu, szczególnie zimą i przy wietrznej pogodzie. Miejscami, w których nie wolno montować kratek wentylacyjnych są miejsca nad palnikami i grillami oraz fragmenty przestrzeni w pomieszczeniu, gdzie temperatura może być wyższa niż 50°C.

Prawidłowe rozmieszczenie kratek w pomieszczeniu ważne jest też dla wysokiej wydajności wentylacji. Wadliwe rozwiązania mogą spowodować, że wentylacja nie będzie spełniała swojej podstawowej funkcji. Dlatego aby powietrze obiegało całe pomieszczenie, należy rozmieścić kratki w taki sposób, aby były jak najbardziej oddalone od miejsc wlotu powietrza, czyli drzwi, okien i nawietrzaków. Poza tym należy zastosować się do zasad montażu kratek wentylacyjnych.

Zasady montażu kratek wentylacyjnych

Wszelkie zanieczyszczenia i szkodliwe substancje, takie jak np. gaz ziemny, który może ulotnić się z nieszczelnej instalacji, kumulują się w górnej części pomieszczenia. Ich największe stężenie występuje na wysokości ok. 15 cm pod sufitem. Dlatego kratki wentylacyjne powinno się montować 15 cm pod sufitem lub wyżej.

Aby wymienić lub zamontować nową kratkę wentylacyjną, postępuj według poniższej instrukcji.

 1. Jeśli wymieniasz starą kratkę wentylacyjną, najpierw musisz ją zdemontować, podważając i wyjmując z ramki. Samą ramkę również usuń przy pomocy przecinaka do betonu. Jeśli zakładasz kratkę po raz pierwszy, przejdź od razu do punktu 2.
 2. Masz przed sobą otwór wentylacyjny – przyłóż do niego nową ramkę. Jeśli jest większa niż dotychczasowy otwór, zaznacz ołówkiem na ścianie jej brzegi, aby wiedzieć, jaki ma być docelowy rozmiar otworu.
 3. Jeśli trzeba, skuj tynk przecinakiem wzdłuż wcześniej zaznaczonych linii. Bądź ostrożny, aby nie poszerzyć otworu zbyt mocno.
 4. Wyrównaj brzegi otworu gipsem szpachlowym przy pomocy szpachelki, a zanim wyschnie, umieść w masie ramkę nowej kratki. Jeśli to konieczne, wypełnij ubytki gipsu wokół ramki.
 5. Po wyschnięciu gipsu wyrównaj powierzchnię papierem ściernym.
 6. Wyszlifowaną powierzchnię oczyść z pyłu i pomaluj farbą w takim samym kolorze, jak kolor ściany. Farba powinna pokryć również ramkę.
 7. Na koniec umieść kratkę w ramce, usuwając blaszki rozporowe i dociskając.

kratka wentylacyjna

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów kratek wentylacyjnych, dzięki czemu możesz dostosować ich estetykę, jakość wykonania i kolorystykę do wyglądu twojego pomieszczenia oraz własnych oczekiwań. Dzięki temu design twojego mieszkania lub domu pozostanie niezaburzony, a prawidłowo działający system wentylacyjny zwiększy twój komfort oraz bezpieczeństwo w domowych pomieszczeniach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*