Kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o oświetleniu ogrodu.

Walory estetyczne ogrodu za dnia można podziwiać dzięki światłu słonecznemu. A co z wieczorami, skoro właśnie wtedy najczęściej mamy czas i ochotę, żeby usiąść w leżaku i nacieszyć się czasem spędzanym w ogrodzie? W takiej sytuacji wcale nie trzeba rezygnować z odpoczynku na świeżym powietrzu. Lampy ogrodowe pomogą rozwiązać ten problem i umożliwią przesiadywanie w ogrodzie przez długie godziny. Jeśli dobrze wkomponowane i zamontowane, nie dość, że będą stanowić oryginalną dekorację, to dodatkowo ożywią ogród wieczorami i podczas pochmurnych dni.

Rodzaje lamp ogrodowych

Na rynku można znaleźć wiele modeli lamp ogrodowych. Użycie każdego z nich daje inny efekt, dlatego można wkomponować je w projekt każdego ogrodu, należącego do nawet najbardziej wymagającego ogrodnika. Najbardziej popularne są lampy na słupkach o różnej wysokości. Dają ogromne możliwości dzięki bogatej gamie dostępnych modeli – mogą być nowoczesne, przypominające surowe metalowe pale lub eleganckie, zaprojektowane na wzór małych latarenek. Lampy ogrodowe mogą mieć też postać reflektorów.Wyglądają one estetyczne wśród roślin, ale można również zamontować je w taki sposób, by nie były widoczne, a tylko by dawały jasną poświatę. Trzecim rodzajem lamp ogrodowych są lampy najazdowe, do zamontowania w nawierzchni. W ten sposób oświetlenie pada od dołu, co  wykorzystują projektanci ogrodów do oświetlania ścieżek, podjazdów i grządek. Oprócz tego dostępne są kinkiety do oświetlenia elewacji budynku.

Jakie lampy ogrodowe do oświetlenia roślin?

Oświetlenie roślin daje wiele zaskakujących efektów: może tworzyć złudzenia, nierealne kształty czy cienie wprowadzające tajemniczy klimat do ogrodu. Jednocześnie przy planowaniu rozmieszczenia lamp ogrodowych należy pamiętać, że nie mogą one rzucać cieni na elewację budynku ani zdominować przestrzeni. Najlepszy efekt daje oświetlenie roślin od dołu, ponieważ jest stosunkowo subtelne i eksponuje niecodzienny widok liści. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać lampy ogrodowe w postaci reflektorów i ukryć je wśród roślin lub zamontować lampy najazdowe. Te drugie dobrze jest usytuować głównie w miejscach bliższych obserwatorowi, ponieważ rzucają one mniej intensywne światło. Można też zastosować oświetlenie perspektywiczne, polegające na stopniowaniu intensywności światła – elementy najdalsze powinny być najmocniej oświetlone, a najbliższe – najsłabiej. Taki zabieg nada głębi nocnemu obliczu ogrodu.W oświetleniu roślin najefektowniej wygląda światło o barwie zimnej, jednak przyciąga ono owady, dlatego lepiej zdecydować się na barwę neutralną lub lekko ciepłą.

Jakie lampy ogrodowe do oświetlenia domu, ścieżek i ogrodzenia?

We wszystkich miejscach, które powinny umożliwiać łatwe poruszanie się po zmroku, kluczowym zadaniem oświetlenia jest zapewnienie bezpieczeństwa. Przy furtce i wejściu do domu najlepiej sprawdzą się lampy na słupkach z mocną żarówką. Na elewacji dodatkowo warto zamontować kinkiet zwrócony światłem w dół, aby oświetlić zamek, klamkę i dzwonek. Wszelkiego rodzaju podjazdy i ścieżki oświetla się lampami najazdowymi, dobrze wskazującymi układ nawierzchni i ułatwiającymi poruszanie się. Sam wjazd do garażu, a także ścieżki znajdujące się w głębi ogrodu mogą wymagać dodatkowego oświetlenia w postaci lamp na słupkach.

Dopasuj barwę światła do obiektów, które chcesz oświetlić

Różne barwy światła w lampach ogrodowych pozwalają na ich dobór ze względu na materiał, który ma zostać oświetlony. Dla przykładu: drewno i metal to dwa zupełnie różne materiały, które nie będą wyglądać jednakowo dobrze oświetlone światłem tej samej barwy. Barwę światła określa się za pomocą temperatury barwowej (TC), wyrażonej w Kelvinach. Światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300K, światło zimne powyżej 5000K, a pomiędzy 3300K a 5000K znajduje się światło neutralne. Naturalne surowce, takie jak drewno, cegła czy rośliny wymagają oświetlenia światłem o ciepłej barwie. Takie światło dodatkowo pozytywnie wpłynie na nastrój i stworzy niepowtarzalny klimat. Tworzywa stosowane w projektach o nowoczesnym charakterze, wykorzystujących najczęściej beton surowy lub architektoniczny, wymagają oświetlenia światłem neutralnym, które podkreśli nowoczesny charakter przestrzeni.

A co z poborem prądu?

Montowanie dodatkowego oświetlenia w ogrodzie może u każdego wzbudzić obawy o wzrost rachunku za prąd – to całkowicie zrozumiałe. Jednak takie obawy są niepotrzebne i całkowicie bezpodstawne. Dzięki niskiemu poborowi energii przez lampy ogrodowe można oświetlać ogród całymi nocami bez większego wpływu na rachunki za prąd. Pobór jednej lampy LED wynosi średnio 9W, co oznacza, że cały ogród oświetlony przez 10 lamp pobiera mniej prądu niż niegdyś żarówka E27 100Watt, która w tamtym czasie była obecna w każdym pokoju.

Jak jeszcze bardziej zmniejszyć pobór energii przez lampy ogrodowe?

Gdy mamy już nasze lampy w technologii LED możemy podłączyć je do czujnika zmierzchowego, który będzie włączał je po zmroku i gasił o świcie, lub do sterownika czasowego, które będzie zapalał i gasił lampy o czasie, który sami ustawimy.

Jak najlepiej dobrać lampy ogrodowe?

Aby projekt oświetlenia był dobrze wykonany i jak najlepiej wydobywał zalety ogrodu, najlepiej zlecić go architektowi krajobrazu, który może nawet przygotować wizualizację gotowego oświetlenia. Montaż należy natomiast powierzyć doświadczonemu elektrykowi, który zadba o bezpieczeństwo i wygodne użytkowanie instalacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*