Jak skutecznie oświetlić dom za stówkę?

Dziś będzie nietypowy artykuł, który pokaże Ci jak możesz w prosty sposób oświetlić swój dom za około sto złotych. Poniższe rozwiązanie zastosowałem akurat w górskim domku, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby oświetlić w ten sposób, garaż, altanę, wiatę czy domek gospodarczy.

Pokaże Ci co możesz zrobić, aby skutecznie oświetlić budynek w bardzo tani sposób. Nie potrzebujesz to tego ani fachowca ani specjalistycznych narzędzi. Najpierw musisz określić miejsce, które chcesz oświetlić i co ważne ile światła tam potrzebujesz.

Zdecyduj czy chcesz mieć delikatne oświetlenie nocne podkreślające walory ogrodu, czy światło, przy który będziesz spędzał wieczory. Powyżej zastosowane oświetlenie jest optymalne. Można spokojnie zasiadać przy grillu na tarasie i każdy widzi do talerza jak również jest na tyle ekonomiczne, że świeci się całą noc.

Co to takiego?

Zapewne widziałeś kiedyś jakąś reklamę świetlną, litery czy logo firmy. W takich kasetonach reklamowych stosuje się moduły LED, czyli pojedyncze segmenty LED, które są połączone w ciągi. Całość kasetonu wypełnia się dziesiątkami lub setkami takich modułów, które równomiernie rozprowadzają światło na całej ich powierzchni.

Taki moduł jest relatywnie tani, ekonomiczny i bardzo trwały. Tani, bo sztuka kosztuje około 2,5zł, ekonomiczny, bo pobiera poniżej jednego Watta mocy i trwały, bo jest stworzony do pracy w skrajnych warunkach atmosferycznych. Jest odporny na ciepło, mróz i wodę. Posiada klasę szczelności IP67 – więcej o klasach odporności możesz przeczytać w moim poprzednim artykule.

Jak to wygląda?

modul-led-arizona-3-diody

Tak wygląda pojedynczy moduł, a sprzedawane są w ciągach po 20 lub 50 sztuk, jak na zdjęciu poniżej.

moduly-led-w-ciagu-arizona-3-diody

Od czego więc zacząć?

Jak widzisz na pierwszym zdjęciu z domem zastosowałem od frontu 6 takich modułów, oddalonych około 5cm od ściany. Im bliżej ściany je zamocujesz tym bardziej będą widoczne. Poniżej zdjęcie z drugiej strony domu, gdzie moduły są przyklejone około 30cm od ściany, a światło rozproszone jest zupełnie inaczej – nie widać tak bardzo pojedynczych punktów.

osweitlenie-podbitki-moduly-led

W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać i ile światła zaczynasz oczywiście od zakupu modułów. Należy na początku oszacować ile ich będzie, bo do takiej ilości dobieramy zasilacz. Moduły są przeważnie na 12V, więc wymagają zastosowania zasilacza do LED.

Jeżeli masz już np. wiązkę 20 modułów, które są połączone przewodami to porozcinaj każdy z osobna. Do tego przygotuj sobie pocięty na metrowe odcinki miedziany przewód np. 2×0,22, 2×0,35 lub 2×0,5. Kupuj tylko miedziane przewody, nie daj się złapać na promocyjne ceny tanich kabli.

Przewody miedziane mają oznaczeni CU, a mieszane, z domieszką np. aluminium CCA. CCA są o wiele tańsze, ale jeżeli będziesz robił oświetlenie w ciągach, które ma kilkanaście, kilkadziesiąt metrów to będziesz widział drastyczny spadek napięcia. Kable aluminiowe przewodzą o wiele gorzej, przez co każdy następny moduł w ciągu może świecić coraz słabiej, a różnica między pierwszym a ostatnim będzie bardzo widoczna. Kabel miedziany rozwiązuje ten problem.

Przewód wychodzący z modułu skręcasz z przewodem, który sobie przygotowałeś i izolujesz taśmą izolacyjną lub koszulką temokurczliwą. Później łączysz kolejny moduł i tak dalej, aż zrobisz pożądany ciąg modułów. W moim przypadku od frontu było to 6 modułów w odstępach po 1m, czyli mogłem oświetlić ponad 6 metrów elewacji i tarasu. Z tyłu modułów jest osiem.

Razem mam 14 modułów LED, które idealnie oświetlają dom dookoła. Światła w zupełności wystarczy do podstawowych prac w ogrodzie czy swobodnego biesiadowania przy grillu. 14 modułów pobiera około 10Watt mocy, co jak łatwo zauważyć odpowiada jednej ledowej żarówce na duży gwint.

Do zasilenia modułów zastosowałem hermetyczny zasilacz i podłączyłem od łącznika w domu. Równie dobrze można taką instalację podłączyć do czujnika zmierzchu, który będzie zapalał automatycznie światło wieczorem a gasił o poranku lub do czujnika ruchu, który włączy oświetlenie podczas detekcji.

oswietlenie-tarasu-led

moduly-led-zastosowanie-w-domu

Do stworzenia takiej instalacji potrzebujesz więc:

  1. Moduły LED
  2. Przewód np. 2×0,22
  3. Zasilacz 12V do LED
  4. Narzędzia i akcesoria: nożyk, taśma izolacyjna i śrubokręt do prądu.

Moduły LED przytwierdzasz do podłoża za pomocą bardzo mocnej taśmy piankowej, która jest już od spodu każdego modułu. Jeżeli powierzchnia jest porowata to możesz moduły przykręcić, wkręcając śrubę przez specjalne oczka do montażu. Moduły z przewodami łączysz za pomocą taśmy, a zasilacz do sieci już kostką 12-torową lub złączkami WAGO(o tym też pisałem wcześniej).

Przybliżone koszty inwestycji to:

20modułów po 2,5zł = 50zł

1 zasilacz hermetyczny = 35zł

przewód 20 metrów = 10zł

taśma izolacyjna = 3zł

złączka 12-torowa lub WAGO 2szt = 3zł

RAZEM 101zł !!!

Powodzenia w realizacji!

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*