Strumień świetlny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

strumień świetlny

Strumień świetlny to jeden z najważniejszych parametrów, o których codziennie zapomina miliony ludzi, kupujących najróżniejsze żarówki. W dobie współczesnej technologii elektrycznej nie można patrzeć już tylko i wyłącznie na ilość watów, które określają moc prądu elektrycznego. Precyzyjny dobór odpowiedniej żarówki jest możliwy dopiero na podstawie strumienia świetlnego. Ale od początku.

Co to jest strumień świetlny?

Strumień świetlny to wartość fizyczna, dzięki której można dokładnie określić „ilość” światła. Jednostką miary strumienia świetlnego jest lumen. Im więcej lumenów, tym więcej światła daje konkretny model żarówki. To bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli chcemy dobrać odpowiednie oświetlenie w kuchni czy w sypialni, a także w biurze. Jest to najbardziej istotne przy produktach energooszczędnych. Każde wymienione pomieszczenie potrzebuje innego rodzaju światła, dlatego warto zaznaczyć, że lumenów powinno być więcej niż watów –dopiero to pozwoli stwierdzić, że żarówka jest bardziej energooszczędna oraz wydajna. A to jest dla nas najbardziej istotne.

Czy waty się już nie liczą?

Praktycznie się nie liczą, zwłaszcza jeżeli piszemy o LEDach, czyli mocno nowoczesnej technologii. Nie liczy się już tylko i wyłącznie moc i ilość watów, a lumeny, których wartość dobrze będzie rozpisać na poniższym przykładzie. Dzięki temu można mniej więcej określić przybliżony promień świetlny:

  • 25 W to w przybliżeniu około 250 lumenów;
  • 40 W to wartość między 410 a 470 lumenów;
  • 75 W to wartość mniej więcej 850 do aż 1000 lumenów;
  • 100 W to 1300-1530 lumenów.

Warto mieć taką ściągawkę przy sobie, aby szybko i łatwo wybrać odpowiednie dla siebie oświetlenie. To łatwe, proste i przyjemne, zwłaszcza kiedy zdajemy sobie sprawę z istoty tego parametru.

A więc patrzymy na lumeny – tylko jak je dobrać?

Jak dobrać więc żarówkę, by być zadowolonym użytkownikiem swojego domu i biura? Tu sprawa wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje. Chociaż możemy znać wartość lumenów, nie zawsze wiemy, jakie światło powinno oświetlać pomieszczenie robocze bądź to wykorzystywane do celów relaksacyjnych. W różnych wnętrzach konieczna jest inna jasność światła, o czym już wspomnieliśmy na samym początku. Odpowiednie wyliczenie powinno określić, jak to mniej więcej wygląda w praktyce:

  • W kuchni powinny panować odpowiednie warunki – nie powinno być to pomieszczenie zaciemnione, ze względu na ilość czasu, którą poświęca się na gotowanie i sprzątanie. Dlatego w kuchni, w strefie najbardziej roboczej, na metr kwadratowy powinno przypadać od 200-400 lumenów.
  • Jeżeli chodzi o blat kuchenny, strumień świetlny powinien być jak największy – dochodzący nawet do 700 lumenów.
  • Korytarz, a nawet pokój dzienny, nie wymaga aż takiej ilości światła. W zupełności wystarczy przedział od 100-300 lumenów.
  • Warto zauważyć, że w strefie czytania, w której oczy są narażone na słabe światło, należy umieścić żarówkę w przedziale ok 400 lumenów, by zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie o komfort czytania powieści wydanych drobnym drukiem.

Gdzie szukać oznaczeń odnoszących się do strumienia świetlnego?

Lumeny należy lokalizować na opakowaniu produktu. Są one zaznaczone za pomocą oznaczenia [lm] i coraz częściej lepiej widoczne poprzez powiększenie czy dodatkowe zaznaczenie. Również w sklepach internetowych, w opisach produktów, można dostrzec, ile lumenów posiada dana żarówka LED. Wystarczy tylko przeczytać opis i zlokalizować informację. Od tego momentu kupno odpowiedniej żarówki nie będzie już takim problemem, a tylko przyjemnością i możliwością lepszego rozplanowania oświetlenia w całym domu czy mieszkaniu.

Podsumowanie

Poznanie wszystkich parametrów żarówki, którą chce się zakupić, jest konieczne – to wiemy na pewno. Z tego względu ten artykuł na pewno okaże się przydatny, zwłaszcza biorąc pod uwagę techniczny i przyszłościowy postęp technologii ledowej. Mam nadzieję, że dzięki tym kilku informacjom, światło w Twoim domu zawsze będzie jasne i dostosowane do potrzeb każdego domownika, a tych przecież jest bardzo wiele.

Na koniec jeszcze jedna dodatkowa ciekawostka, która pozwoli na użycie tych wszystkich informacji w praktyce. W momencie, kiedy posiadasz zwyczajną żarówkę o mocy na przykład 75 W, a chcesz ją wymienić na ledową i energooszczędną, a przy tym świecącą tak samo jasno, powinieneś w pierwszym odruchu spojrzeć na ilość lumenów, nie na ilość watów. Według naszej wcześniejszej tabeli w akapicie o watach, widzisz, że 75 W to około 900, a nawet 1000 lm. To bardzo istotne, zwłaszcza jeżeli dobieramy światło do pomieszczenia roboczego, z którego korzysta się przez praktycznie cały dzień. Dzięki temu nie pomylisz się podczas kupowania nowych produktów oraz nie stracisz niepotrzebnie pieniędzy oraz nerwów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*