7 zastosowań trytytek, które oszczędzają pieniądze i nerwy

trytytki zastosowanie

Trytytka – na pozór śmieszne słowo, prawda? Dosłownie oznacza kawałek tworzywa zaopatrzony w mechanizm zębatkowo-zapadkowy. Możemy się spotkać także z innym nazewnictwem: opaska zaciskowa, zip czy krawatka zaciskowa. Już samo zróżnicowanie słowne pokazuje, że ten niepozorny przedmiot może znaleźć zastosowanie na wielu płaszczyznach życia, nie tylko tego związanego z majsterkowaniem.

Uniwersalność i historia opasek zaciskowych

Pierwsze trytytki wyprodukowano w postaci metalowych zacisków. Dokonała tego firma Thomas&Betts w roku 1958. Na początku używano ich do spinania kabli samolotowych. Ich pierwotna funkcja przetrwała do dziś, z tym, że ze względów praktycznych wymieniono materiał, z którego powstawały – dziś trytytki produkuje się z nylonu. Dostępne są w każdym supermarkecie i sklepie budowlanym.

Do czego wykorzystuje się trytytki? Kto je wykorzystuje? Użytkowników można podzielić na trzy grupy:

  • elektrycy – stosują opaski do obejmowania kabli i tworzenia z nich wiązek, co znacznie ułatwia prace elektryczne – jest to jedno z tradycyjnych zastosowań zipów;
  • użytkownicy domów i mieszkań – wtedy, gdy potrzebują szybkiego rozwiązania dla trudnej sprawy – więcej w dalszej części artykułu;
  • kreatywni i pomysłowi – czyli twórcy rozwiązań z udziałem trytytek, na które trudno wpaść.

Klasyczne zastosowania trytytek i mechanizm ich funkcjonowania

Aktualnie opaskami zaciskowymi spina się wszelakie kable i kabelki, co znacznie ułatwia pracę elektrykom. Pomimo tego, że trytytki stworzone są z tworzywa sztucznego, nie mają prawa się zsunąć, gdyż specjalny mechanizm zapewnia mocny zacisk. Aby spiąć kable, wystarczy wsunąć koniec opaski w mechanizm zapadkowy i lekko pociągnąć. Mechanizm ten sprawia, że praktycznie niemożliwe staje się rozerwanie obejmy bez jej uszkodzenia. Dzięki tak sprytnemu, a zarazem prostemu sposobowi, trytytki są praktycznie nie do zdjęcia przez ludzkie ręce.

Większość opasek może być używana tylko jednokrotnie, ze względu na przymus ich rozcięcia, ale rynek pamięta o wymagających użytkownikach. W niektórych specjalistycznych sklepach możemy zakupić trytytki wielokrotnego użytku, w różnych kolorach. To opcja dla lubiących oszczędzać.

Trytytki jako kreatywne ułatwianie sobie życia?

Opaski zaciskowe sprawdzą się także w kryzysowych sytuacjach. Dla przykładu, wyobraź sobie scenę, w której psuje ci się suwak w kurtce lub w torbie, a jesteś już spóźniony. Nie masz czasu prosić o pomoc osoby, która zna się na naprawie takich rzeczy, ale masz czas na otworzenie szuflady z zipami i zastosowanie ich do stworzenia prowizorycznego suwaka. Po zaciśnięciu pętelki, nadmiar tworzywa odcinasz nożyczkami. Dzięki temu chwilę później masz problem z głowy.

W podobny sposób możesz zabezpieczyć swoje torby, na przykład, gdy pakujesz je do luku bagażowego, a czeka cię długa podróż. Jeżeli twój bagaż ma dwa suwaki, spinasz je razem za pomocą trytytki, tak, by nie dało się ich rozsunąć. Dzięki temu możesz siedzieć spokojnie na swoim miejscu, nie martwiąc się, że ktoś może próbować cię okraść. Małe zabezpieczenie, a zdejmuje z głowy duży problem.

Kiedy przeczytasz o niektórych zastosowaniach trytytek, możesz złapać się za głowę albo wybuchnąć śmiechem – dosłownie. O różnorodność kreatywnych rozwiązań z ich zastosowaniem dbają ludzie lubiący wyszukiwać tak zwanych lifehack’ów, czyli sposobów na łatwiejsze radzenie sobie z przeciwnościami losu. Pomysłów jest naprawdę wiele, dlatego zebrałam je w kilka czytelnych podpunktów – dla opaskowej inspiracji.

  1. Kołpaki – czy zdarzyło ci się, że podczas podróży twój kołpak postanowił poznać świat sam i oderwał się od koła? Za pomocą przezroczystych trytytek możesz zabezpieczyć się przed takimi niespodziankami zawczasu i przymocować kołpaki jeszcze przed wyruszeniem. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nigdzie od ciebie nie odjadą.
  2. Gorąca pokrywka – ileż to razy w poszukiwaniu obiadowych skarbów, chwyciłeś za gorącą pokrywkę, która nie dość, że poparzyła opuszki palców, to jeszcze zdradziła twoje niecne plany kradzieży dodatkowej porcji? Gdybyś jednak miał pod ręką trytytkę, nic takiego by się nie stało – a ty skorzystałbyś z okazji.
  3. Pęk kluczy – nierzadko nosimy klucze osobno, wierząc, że się nie zgubią. Ty także ufasz swojemu szczęściu, jednak w najmniej spodziewanym momencie twoje klucze mogą zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach. A wtedy na pewno będziesz potrzebował pomocy. Możesz się jednak przed tym ustrzec. Trytka świetnie sprawdzi się w roli łącznika w pęku kluczy.
  4. Porządek w narzędziach – porządek uda ci się utrzymać tylko wtedy, kiedy wykorzystasz różnego rodzaju zipy, na przykład te wielofunkcyjne. Dzięki temu narzędzia pogrupujesz według własnego uznania, tak, aby podczas majsterkowania zawsze były pod ręką. W końcu wygoda przy korzystaniu z narzędzi to podstawa dla każdego prawdziwego mężczyzny!

Już wiesz, czym są trytytki i jakie jest ich zastosowanie. Zapewne od dzisiaj spojrzysz na nie zupełnie inaczej. Ale przecież trzeba ułatwiać sobie życie, prawda? I pamiętaj – co dwie trytytki to nie jedna!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*