Z czego wynikają różnice w cenie towarów z Chin na przykładzie plafonów LED?

plafon-led-premium-CITIZEN-9W-1300lm

Mimo, że nie jest tajemnicą pochodzenie większości towarów i produktów oferowanych w naszych sklepach, część ludzi nadal się dziwi, że coś jest chińskie. Rzeczą naturalną dla gospodarki jest ciągłe doskonalenie i szukanie nowych, tańszych mocy produkcyjnych. Z tego powodu, lata temu większość przemysłu przeniosła się na kraje wtedy jeszcze nierozwinięte, z tanią siłą roboczą, które teraz wrą produkcją. Mowa oczywiście w głównej mierze o Chinach.

Niestety mnóstwo osób nadal ma głęboko zakorzenione przekonanie, że „chińskie” to tandetne, kojarząc to przeważnie z chińskimi halami targowymi, gdzie można spotkać towar najgorszej jakości.

W przemyśle jest jednak całkowicie inaczej. Chińczycy mają najlepiej rozwinięte parki maszynowe, hale produkcyjne i procesy optymalizacji kosztów produkcji. Część firm produkuje produkty najwyższej klasy, na bardzo wysokim poziomie. Z drugiej strony jest mnóstwo firm „garażowych”, które świadczą usługi w gorszych warunkach.

To jednak prawie w ogóle nie wpływa na jakość produktów jakie dostarczane są na nasz rynek. Proces zamawiania towaru, to nie wróżenie z fusów i czekania z utęsknieniem na to co przyjdzie w paczce z Chin.

Firmy chińskie produkują to, co zamawiający z Polski chcą. Mamy całkowity wybór tego jaki produkt i jakiej jakości chcemy zamówić. Jeżeli zlecimy produkcję towarów najwyższej klasy, na podzespołach znanych producentów, zlecimy pełną certyfikację to produkty będą wręcz klasy Premium.

To wszystko jednak odbija się na cenie, którą widzimy na półkach sklepowych. Jeżeli konsumenci nie akceptują tak wysokich cen to polskie firmy zlecają chińczykom produkcję produktów słabszej jakości, oszczędzając na materiałach. Okazuje się, że to my, konsumenci mamy największy wpływ na cenę. Może nie jesteś tego świadom, ale to Ty, nie kupując danego produktu, bo „jest za drogi” bierzesz bezpośredni udział w regulacji polityki cenowej danego produktu. Każdy z nas chcąc kupić taniej motywuje producentów do „schodzenia z jakości”.

Niegdyś w epoce industrialnej, gdy przemysł dopiero się rozwijał, większość produkcji odbywała się ręcznie z udziałem „czynnika ludzkiego”. Z czasem, fabryki i rozwój przemysłu zastępował ludzi, dzięki temu postęp technologiczny sprawił, że towary luksusowe stały się ogólnodostępne i tanie. Jedna zautomatyzowana linia produkcyjna mogła zastąpić dziesiątki rzemieślników. W ten sposób mogliśmy uzyskać produkty tej samej jakości, w dużo niższej cenie, ponieważ koszty produkcji zostały ograniczone dzięki postępowi technologicznemu.

Dziś w epoce informacyjnej, mamy dostęp do wiedzy, najnowszych technologii i procesów produkcyjnych, które są maksymalnie zautomatyzowane. Obecnie bardzo ciężko udoskonalić proces produkcyjny, tak aby znacznie ograniczyć koszty. Nie ma więc innej drogi jak zastosowanie gorszych materiałów, aby produkować i sprzedawać taniej.

Poniżej przedstawię dwa produkty, plafony LED wskazując różnicę w jakości i zastosowanych materiałach. Celowo zamieściłam dwa skrajne produkty, czyli jeden bardzo tani w cenie detalicznej około 80złotych, oraz ten sam odpowiednik, ale w klasie Premium za 300zł(detal). Tu można gołym okiem zauważyć różnice, ale istnieje mnóstwo innych produktów, których ceny oscylują między 80 a 150złotych gdzie ciężko wskazać różnice bez odpowiedniego zmierzenia i zbadania produktu.

chiński-plafon-LED-9W

Na zdjęciu widzimy otwarty plafon LED, niemarkowy, potocznie nazywany „no name”. Parametry Plafonu to 9Watt mocy przy wydajności świetlnej 900Lm. Jak widać w opisie obudowa wykonana jest z blachy, która w wielu miejscach jest niedomalowana. Zasilacz jest bez opisu, bez certyfikacji i informacji n/t parametrów. Diody to klasyczne diody SMD na płytkach PCB bez jakichkolwiek oznaczeń. Czujnik mikrofalowy z potrójną regulacją. Jakość wykonania jest bardzo słaba, parametry marne i mam spore wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego urządzenia. Diody osadzone są bezpośrednio na blaszanej obudowie bez żadnego separatora. W razie przebicia, awarii zasilacza prąd będzie na obudowie, co może grozić porażeniem.

plafon-led-premium-CITIZEN-9W-1300lm

Na tym zdjęciu widzimy profesjonalny plafon LED, który znajduje swoje zastosowanie w spółdzielniach, hotelach, galeriach handlowych, szkołach oraz w domach. Ma podwyższona klasę szczelności dzięki zastosowaniu uszczelek i dławnic do IP44. Źródło światła do markowa dioda CITIZEN 9Watt o wydajności świetlnej 1300lm, co oznacza, że przy takim samym zużyciu energii emituje niemalże o połowę więcej światła niż standardowy „chińczyk”. Dioda osadzona jest na radiatorze, który odprowadza ciepło, zasilana jest markowy zasilaczem MW posiadającym wymagane certyfikaty. Przewody również są grubsze, dodatkowo zabezpieczone niepalnymi koszulkami od strony radiatora. Czujnik mikrofalowy ma dodatkowo regulację ze ściemniaczem. Zasilanie podłączamy szybkozłączką, a obudowa jest odseparowana od elektroniki, dzięki czemu jest bezpieczna. Obudowa wykonana jest z tworzywa, co wyklucza niedomalowane miejsca jak w przypadku blachy.

Jak widać wpływ na cenę ma nie tylko konkurencja, wojna cenowa sprzedawców, czy gazetki promocyjne w marketach. Ustalanie polityki cenowej zaczyna się od kosztów wytworzenia, które są bezpośrednio związane z jakością produktów. Dopiero później „wchodzi” marketing i manipulacja ceną.

Jeżeli nie jesteś pewien czy dany produkt jest dobry, drogi czy tani najpierw zapytaj specjalisty o różnice i korzyści wynikające z zakupu droższego lub tańszego produktu. Często tanie produkty również są dobre, a drogie są przeszacowane, ale jeżeli chodzi o tematykę budowy, remontu i elektryki tu nie ma kompromisu. Remonty robimy co kilka lat, a urządzenia elektryczne powinny być bezpieczne. W tym przypadku nie możemy pozwolić sobie na słabą jakość kosztem kolejnego remontu, naprawy i bezpieczeństwa.

Zastanów się zanim kupisz coś taniego, a najlepiej zapytaj najpierw specjalisty w allektro.

 

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*