Jakie żarówki kupować, żeby oszczędzić 30-krotnie?

Czy zauważyłeś, jak bardzo oświetlenie ledowe zaczęło dominować wśród innych rodzajów oświetlenia? Nic dziwnego, bo żadne inne oświetlenie nie dawało dotychczas tak różnorodnych rozwiązań. Dziś jednak głównym tematem będzie oszczędność. LED-y to nie tylko oszczędność chwilowa czy kilkumiesięczna, ale stała.

Czy wiesz, że tradycyjna żarówka świeci tylko około 1000 godzin, czyli około półtora miesiąca?

Żarówka halogenowa pobija żywotność żarówki – świeci 5000 godzin.

Świetlówki nie trzeba będzie wymieniać przez około 10 000 godzin.

A LED-y? LED-y świecą aż do 100 000h, w zależności od użytkowania i miejsca, w jakim świecą.

Jak to przekłada się na twoją oszczędność? Żeby to sprawdzić, ubierzmy te dane w bardziej obrazową historię.

Historia, która naświetli kwestię oszczędności

Wyobraź sobie środek zimy. Dzień kończy się nad wyraz szybko. Wychodzisz z domu i wracasz w środku nocy. W najgorszym momencie dni są tak krótkie, że 16:00 to już noc.

Rano. Przed wyjściem do pracy przynajmniej na godzinę włączasz lampy, by wykonać najpotrzebniejsze poranne czynności. Po powrocie od razu włączasz światło. Korzystasz z niego nawet do godziny 23:00 czy 24:00.

Załóżmy więc, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy oświetlasz swój dom około 7 godzin dziennie. Przełóżmy to teraz na każdy z rodzajów oświetlenia wspomnianych we wstępie i sprawdźmy, jak długo „wytrzyma” każdy z nich przy takim schemacie użytkowania.

 • Żarówka tradycyjna skończy swój żywot po 142 dniach.
 • Żarówka halogenowa zgaśnie po 714 dniach, czyli prawie 2 latach.
 • Świetlówka nie będzie się nadawała do użycia po 1428 dniach, co daje prawie 4 lata.
 • Oświetlenie ledowe będzie trzeba wymienić dopiero po 14 285 dniach, czyli niemal 40 latach.

Od razu wiadomo, że nie opłaca się kupować na przykład żarówki tradycyjnej. Oświetlenie halogenowe, jeśli jest dobrze dobrane, jest w stanie przeżyć kilka zim bez konieczności wymieniania. Świetlówka może pochwalić się dwukrotnie dłuższą żywotnością niż halogen. Nic jednak nie przebije oświetlenia ledowego. Oczywiście wiosną, latem i jesienią zmieniają się godziny, podczas których korzystasz ze źródeł oświetlenia, jednak nasz zimowy przykład służy jedynie temu, żebyś mógł porównać, jaki rodzaj oświetlenia najbardziej ci się opłaca.

bulb-216975_960_720Jeszcze jeden argument, by wybierać LED-y zamiast świetlówek

Mógłbyś powiedzieć, że świetlówki też całkiem długo świecą. Jednak dodatkowym argumentem na korzyść LED-ów jest to, że oświetlenie to jest dużo bardziej ekologiczne. W przypadku świetlówek problemem jest zanieczyszczenie środowiska i fakt, że szkło nie jest materiałem, który szybko się rozkłada. Jego rozkład trwa około 4000 tysięcy lat. Kiedy kupujesz LED-y, nie tylko rzadziej musisz wydawać pieniądze na oświetleniowe zakupy, ale też bardziej dbasz o środowisko, bo zużywasz mniej trudno rozkładalnych materiałów.

Ile oszczędzasz, wybierając LED-y?

Czy LED-y to oszczędność? Absolutnie! Wystarczy, że porównasz ceny każdej z wcześniej wymienionych żarówek. 100 000 godzin oświetlenia to 100 żarówek tradycyjnych, 20 halogenów, 10 świetlówek i tylko jedna dioda LED.

 • Średnia cena żarówki tradycyjnej oscyluje w granicach 3 złotych, dlatego musiałbyś wydać aż 300 złotych na oświetlenie.
 • Za oświetlenie halogenowe zapłacilibyśmy 140 złotych – zakładając, że jedna kosztuje średnio około 7 złotych.
 • Za świetlówkę zapłaciłbyś około 70 złotych.
 • Natomiast za jedną żarówkę ledową zapłacisz coś koło 10 złotych.

Różnica? Potężna i jasna jak słońce. Na oświetlenie o dokładnie takim samym czasie świecenia możesz wydać 300, 140, 70 lub 10 złotych. Co wybierasz?

Jak zmaksymalizować trwałość oświetlenia LED?

Jest kilka czynników, które mogą negatywnie odbić się na trwałości oświetlenia ledowego. Powinien o nich wiedzieć każdy użytkownik, dlatego przeczytaj uważnie poniższą listę. Trwałość oświetlenia LED zmniejsza:

 • wysoka temperatura pracy, spowodowana między innymi niewłaściwymi warunkami zasilania;
 • zbyt wysoka temperatura otoczenia, która może degenerować silikonowe soczewki;
 • szybka lub długotrwała zmiana temperatury;
 • wysoka wilgotność;
 • silne zanieczyszczenie powietrza;
 • promieniowanie UV;
 • uszkodzenia, korozja, odwrotna polaryzacja.

Szczególnie ważny jest ostatni punkt – wszystkie uszkodzenia mają ogromny wpływ na żarówki ledowe. O wieloletnie świecenie trzeba dbać cały czas, zapewniając warunki, które nie wpłyną na żywotność i pozwolą cieszyć się oświetleniem naprawdę długo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*