Przerwa w dostawie prądu? Wykorzystaj zasilacz UPS

brak prądu - świeca

Na pewno to znasz: przez kilka godzin przygotowujesz ważny plik w komputerze, a tu nagle pada zasilanie i cała praca idzie na marne. Albo to: podczas burzy, kiedy siedzisz skulony na kanapie i obgryzasz paznokcie ze stresu, oglądając najnowszy horror, obraz urywa się przed samym zakończeniem, bo zwarcie na kablach spowodowało awarię prądu.

Nie pozwól, żeby brak zasilania kolejny raz w najmniej odpowiednim momencie przerwał to, co robisz. Zainstaluj w swoim domu zasilacz awaryjny UPS.

Co to jest zasilacz UPS?

Zasilacz awaryjny UPS to urządzenie, które pozwala uniknąć wyłączenia ważnych urządzeń przy braku zasilania sieciowego. W razie awarii, staje się on głównym zasilaczem danego odbiornika i podtrzymuje jego pracę przez jakiś czas, najczęściej do 15 minut. UPS nie powoduje przerw w zasilaniu odbiornika podczas przełączenia źródła zasilania.

Zasada działania zasilacza awaryjnego w technologii line-interactive

Zasilacz UPS instaluje się pomiędzy źródłem zasilania (siecią elektryczną bądź agregatem prądotwórczym) a chronionym odbiornikiem. Jest to tzw. połączenie line-interactive, ponieważ źródło prądu, zasilacz i odbiornik połączone są liniowo. Jeden zasilacz może chronić kilka mniejszych odbiorników – wtedy należy zainstalować go w konfiguracji centralnej (odbiorniki powinny być podłączone promieniście do zasilacza).

Przy normalnym działaniu sieci następuje ładowanie akumulatorów zasilacza awaryjnego. Jednocześnie odbiornik jest zasilany prądem z sieci, który bez zakłóceń przepływa przez zasilacz. Podczas awarii zasilania UPS zaczyna dostarczać energię z wbudowanego wewnętrznego akumulatora. Czas potrzebny na przełączenie źródła zasilania jest na tyle krótki, że nie powoduje przerw w działaniu chronionego urządzenia.

Ile UPS-ów powinieneś mieć w domu?

To zależy od tego, ile ważnych urządzeń w twoim mieszkaniu wymaga nieprzerwanego zasilania. Może to być np. komputer, telewizor czy router WiFi. Tak naprawdę możesz zainstalować tyle UPS-ów, ile uznasz za stosowne. Instalacja zasilacza awaryjnego nie wymaga przebudowania instalacji ani ingerencji w przestrzeń mieszkania. Jedyną inwestycją jest zakup odpowiedniej ilości zasilaczy. UPS-y przeznaczone do domowego użytku to najczęściej urządzenia o mocy 10 kVa.

A co z UPS-ami w firmie?

Jeśli planujesz montaż zasilaczy awaryjnych w miejscu, gdzie wymagana jest ochrona większej liczby urządzeń niż w mieszkaniu, powinieneś zainwestować w UPS-y o większej mocy. Średnim odbiorcom zaleca się instalację urządzeń o mocy od 10 kVa do 100 kVa, a dużym – ponad 100 kVa.

Technologia on-line lepsza przy szerszym zasilaniu awaryjnym

Zasilacze przeznaczone dla większych odbiorców są wykonywane w technologii on-line. Pracują one w połączeniu równoległym, a nie – tak jak UPS-y w technologii line-interactive – w połączeniu szeregowym. Dla użytkownika oznacza to, że system zasilaczy będzie gwarantował większą moc dla odbiorników w przypadku awarii zasilania i będzie bardziej niezawodny.

W firmach, gdzie nie jest konieczne zabezpieczenie wszystkich urządzeń, można zastosować częściowe zasilanie w technologii on-line. Zasilacze równoległe będą wtedy podłączone jedynie do najważniejszych odbiorników, takich jak np. serwery czy monitoring. Mniej istotne urządzenia można zabezpieczyć zasilaczami line-interactive.

O tym warto pamiętać, korzystając z UPS-ów

Czas podtrzymania zasilania. To, jak długo zasilacz będzie dostarczał energię do pracy chronionego odbiornika zależy od poboru energii oraz pojemności jego akumulatorów. Należy pamiętać, że baterie się zużywają, dlatego co jakiś czas trzeba zlecić ich wymianę odpowiedniej firmie.

Dodatkowa korzyść z używania UPS-ów. Zasilacze awaryjne, oprócz dostarczania energii w okresach braku zasilania, chronią odbiorniki przez nagłym wzrostem napięcia, które mogłoby je uszkodzić.

Wady konfiguracji line-interactive. Choć ten rodzaj konfiguracji jest mniej kosztowny, stwarza on pewne niebezpieczeństwa, m.in. zapewnia gorszą separację odbiorników od sieci zasilania i zmusza właściciela do stałej kontroli wielu małych zasilaczy awaryjnych.

Wymagania dla konfiguracji on-line. Dobrze jest, kiedy gniazda elektryczne obsługujące instalację on-line nie są podłączone do innych mniejszych odbiorników, jak np. automaty z napojami, odkurzacze czy czajniki, które nie muszą być chronione. Przed podjęciem decyzji o założeniu systemu zasilaczy on-line należy mieć świadomość, że taka konfiguracja wiąże się z dość dużą inwestycją, która jednak daje znacznie większą niezawodność niż zasilacze line-interactive.

A ty – korzystasz już z zasilaczy awaryjnych? Jak się spisują?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*