Złączki WAGO, które przyspieszają montaż i instalacje

Złączki typu Wago zastąpiły klasyczne złączki 12-torowe. Są łatwe w montażu, usprawniają pracę i mają szeroką gamę zastosowań. Wszystko o złączkach typu Wago.

Złączki elektryczne – niezbędny element instalacji

Złączki elektryczne łączą ze sobą tory prądowe niskiego napięcia. Jest to wyrób elektroizolacyjny, a połączenia za jego pomocą dokonuje się za pomocą elementów przyłączeniowych, np. zacisków, umieszczonych na końcach toru. Złączki elektryczne mogą być jedno- lub wielotorowe, przy czym złączki typu Wago należą w większości do tych drugich.

Cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej złączki, to:

 • dopuszczalna temperatura otoczenia;
 • liczba torów;
 • możliwość zwierania torów;
 • rodzaj elementów przyłączeniowych;
 • sposób mocowania;
 • stopień ochrony.

Złączki typu Wago, czyli produkt, który wyparł klasyczne złączki 12-torowe

Wago to firma, która oferuje złączki do przewodów typu linka i drut. Złączki typu Wago zyskały swoją nazwę właśnie od tego producenta, mimo że inne firmy również zajmują się ich produkcją. Na rynku zastąpiły klasyczne złączki 12-torowe. Złączki 12-torowe cechują się tym, że wykonane są z polipropylenu, dzięki czemu są giętkie i odporne na zmiany temperatury. Do ich instalacji potrzebujemy śrubokręt, natomiast do złączek typu Wago nie używamy żadnych narzędzi. Złączki typu Wago wyróżniają się również tym, że są wielokrotnego użytku oraz występują w wielu różnych modelach, które umożliwiają wykonywanie połączeń różnego typu.

Zastosowanie złączek typu Wago

Złączki typu Wago to jeden z rodzajów złączek elektrycznych. Znajdą zastosowanie w montażu instalacji elektrycznej zarówno w budynkach mieszkalnych, biurowych oraz przemysłowych. Można je stosować m.in. w rozdzielnicach, puszkach instalacyjnych oraz w szerokim zakresie do łączenia i montażu oświetlenia. Szeroka gama dostępnych modeli umożliwia dopasowanie odpowiedniej złączki do wymagań.

Charakterystyka i typy złączek pod względem zastosowania

W zależności od przeznaczenia, złączki typu Wago mogą zostać podzielone na kilka różnych rodzajów. W obrębie każdego z nich złączki mają nieco inne cechy, które pozwalają maksymalnie dostosować ich funkcjonalność do danego rodzaju instalacji. Można rozróżnić takie typy jak:

 • złączki instalacyjne – znajdują zastosowanie w łączeniu jednodrutowych przewodów miedzianych, których przekrój wynosi od 0,75 do 6 mm2.
 • złączki oświetleniowe – dostosowane do łączenia przewodu drutowego instalacji oraz przewodu lampy; ułatwiają połączenie obydwu przewodów, a montaż nie wymaga użycia narzędzi.
 • złączki uniwersalne – nadają się do wykonania dowolnego połączenia w obrębie instalacji elektrycznej w budynku; umożliwiają połączenie przewodów miedzianych o przekroju od 0,08 do 4 mm2 przy bardzo łatwym montażu.

Kategorie złączek według producenta pod względem budowy

Producent złączek Wago oferuje różne rodzaje złączek, wśród których można wyróżnić następujące grupy:

 • Złączki instalacyjne

wago-drut-15-i-25wago-mini-linka-i-drut

Łączą zarówno przewody tego samego typu, np. tylko jednodrutowe, jak i różnych typów: wielodrutowe i linkowe. Złączki instalacyjne oparte są na technice zacisku sprężynowego, która gwarantuje niezawodność połączenia. Są szybkie i łatwe w montażu. Znajdą zastosowanie w każdym rodzaju obwodu.

 • Złączki listwowe

Ich szeroka gama sprawia, że znajdą zastosowanie przy małych i dużych układach. Umożliwiają łączenie przewodów niezależnie od siebie w bardzo krótkim czasie. Złączki listwowe przy przewodach jednodrutowych, występujące na przykład w rozdzielnicach budynkowych, nie wymagają narzędzi do montażu.

 • Złączki listwowe z funkcją wtykową

Szczególnie dobrze sprawdzą się w oprzewodowaniu szaf rozdzielczych i przewodniczych, spotykanych m.in. w pojazdach szynowych. Umożliwiają tworzenie wielowtyków i testowanie połączenia jeszcze przed montażem. Łatwość montażu pozwala na samodzielne wykonanie prac związanych z instalacją nawet niedoświadczonym osobom.

 • Złączki do płytek drukowanych

Umożliwiają połączenie płytek drukowanych z innymi urządzeniami. Są to połączenia sprężynowe. Można jest stosować do przewodów o przekroju od 0,08 do 16 mm.

Główne zalety złączek typu Wago

 • Złączki tego typu znacznie przyspieszają pracę, ponieważ są bardzo łatwe w montażu.
 • Można wykorzystywać je wielokrotnie w różnych obwodach.
 • Na rynku istnieje wiele modeli złączek typu Wago, co daje szeroki wachlarz zastosowań. Dzięki tej różnorodności możliwe jest łączenie drutu z drutem, linki z linką oraz drutu z linką, a nawet dwiema linkami.

Dodatkowe wyposażenie przy instalacji złączek

Instalacja złączki typu Wago, jak każdej innej złączki, wymaga dodatkowych elementów. Zamocowanie złączki do podłoża za pomocą zatrzasków umożliwiają listwy montażowe, a trzymacze odpowiadają za odpowiednie ustawienie złączki lub zestawu złączek na szynie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*