Co zrobić, żeby diody LED świeciły jaśniej i dłużej?

 

Oświetlenie LED to jeden z najbardziej wydajnych rodzajów oświetlenia. Jeśli jesteś użytkownikiem LED-ów, na pewno przekonałeś się o tym nie raz, nie dwa. Aby jeszcze bardziej wydłużyć długość życia żarówek LED-owych, wystarczy bardzo niewiele. W tym artykule zajmiemy się wpływem temperatury na pracę diod LED oraz ujawnimy kilka wskazówek, jak zabezpieczyć się przed jej negatywnymi skutkami.

Wpływ temperatury na LED-y

Okazuje się, że temperatura pracy mocno wpływa na diody LED. Bardzo wysoka temperatura na chipach umieszczonych w diodzie może znacznie skrócić jej żywotność. Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które wykorzystują ten rodzaj oświetlenia każdego dnia. Okazuje się, że jasność świecenia LED-ów przy tak intensywnej eksploatacji może spadać bardzo szybko, nawet do 70% normy.

Zupełnie inaczej dzieje się wówczas, kiedy temperatura wewnątrz żarówki jest niższa. Wtedy diody pracują w optymalnych warunkach, a ty możesz dłużej cieszyć się optymalnym oświetleniem. Jest kilka powodów, dla których wysoka temperatura jest „zabójcza” dla chipów LED: nagły i długi wzrost wpływa niekorzystanie na luminację, rezystywność (oporność właściwą), a także na sprawność energetyczną. Tak dużo trudnych nazw w jednym zdaniu nie może wróżyć niczego dobrego.

Skąd bierze się wysoka temperatura w diodzie LED?

Skupmy się na chwilę na zrozumieniu działania oświetlenia LED-owego. Podczas świecenia, energia, która jest dostarczana do struktury LED-owej, zostaje przekształcona w strumień świetlny oraz energię cieplną. O ile 35% całej energii to właśnie strumień świetlny, o tyle aż 65% całości zamienia się w energię cieplną, która dodatkowo ogrzewa chip, skracając jego żywotność. Tak dużą ilość energii trzeba jakoś odprowadzić do otoczenia. W końcu od tego zależy, jak długo żarówka będzie mogła pracować. Przyjmuje się, że przekroczenie temperatury odpowiedniej dla oświetlenia LED-owego o około 10 stopni wiąże się ze znaczną utratą żywotności chipa.

Jak można temu zapobiegać i skutecznie odprowadzać energię cieplną z wnętrza diody?

Radiator – urządzenie, które chłodzi

Być może nie spotkałeś się nigdy z takim słowem. W wielkim skrócie, radiator to urządzenie, które może ochłodzić LED-y. Z łacińskiego oznacza dosłownie „rozpraszacz ciepła”. Jego działanie w pomieszczeniu jest bardzo proste. Radiator oddaje ciepło wytwarzanie podczas świecenia chipa LED-owego do otoczenia przez drobno rozstawione blaszki. Im większy radiator, tym większą ilość energii cieplnej może odebrać. Najczęściej ma on formę gotowej obudowy do chipa, dzięki czemu poprzez zetknięcie jednej powierzchni z drugą działa szybko i skutecznie.

Jaki radiator wybrać?

Na polskim rynku jest wiele rodzajów radiatorów, ale ich wybór nie jest oczywisty. Przy zakupie należy kierować się kilkoma wskazówkami, dzięki którym dom będzie wyposażony w profesjonalny i przede wszystkim dobry radiator. Podpowiedzi te dotyczą przede wszystkim typu urządzenia, jego konkretnego kształtu oraz kierunku ułożenia żeber.

Dodatkowo, przyszły użytkownik powinien zdawać sobie sprawę, że istnieją dwa rodzaje chłodzenia wykorzystywane w radiatorach:

  • Chłodzenie pasywne (konwekcyjne) – takie chłodzenie jest bardzo kosztowne. Cena wynika między innymi z bezawaryjnego czasu pracy oraz niezmiennych parametrów chłodzenia. To dobry wybór dla wszystkich, którzy potrzebują tak zwanego „pewnego sprzętu”.
  • Chłodzenie aktywne (wymuszony obieg powietrza) – to typ, który ma stosunkowo niewielkie gabaryty, w przeciwieństwie do radiatora, który wykorzystuje chłodzenie pasywne. Wymiary radiatorów są znacznie mniejsze od urządzeń z chłodzeniem pasywnym, ale niestety w tym przypadku użytkownik ma do czynienia z ograniczonym czasem eksploatacji, zdeterminowanym jakością radiatora. Czas ten jest nawet trzykrotnie krótszy od czasu pracy diody LED.

Wskazówki dla dalszej eksploatacji radiatora

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę podczas wyboru radiatora? Między innymi jego głośność. Tego typu urządzenie nie zawsze wykorzystuje się w domu – najbardziej przyda się on w przemyśle, w ulicznym oświetlaniu ulic, a także w sklepach, gdzie hałas jego pracy jest praktycznie niesłyszalny. Należy wybrać taki radiator, który nie będzie źródłem hałasu w miejscu przeznaczenia.

Ważną informacją jest też fakt, że większość producentów produkuje radiatory ze stopu aluminium, a czasami z miedzi. Warto zwrócić uwagę na jakość tego wykonania.

Późniejsze gromadzenie się kurzu między żebrami urządzenia może być problemem. Pamiętaj, by odkurzyć radiator podczas dużych porządków, aby osadzający się kurz nie zakłócał jego pracy – także wtedy, kiedy ma on formę obudowy chipa LED.

Oszczędzanie na wyborze radiatora? Tego nie polecamy, gdyż dobre urządzenie zapewni spokój na wiele lat. Przemyślana decyzja przy wyborze radiatora to klucz do domowego sukcesu.

Podsumowanie: dbałość o odpowiednią temperaturę LED jest istotna

Żywotność oświetlenia domowego to bardzo istotna rzecz. Choć wysoka temperatura jest zabójcza dla diod LED, sposobów na  chłodzenie jest wiele – tak dużo, jak firm produkujących odpowiednie radiatory, które pomogą uporać się z problemem przegrzania. Oświetlenie LED-owe może być najdłużej świecącym światłem w naszych pomieszczeniach, ale trzeba mu w tym pomóc – właśnie poprzez zadbanie o odpowiednie warunki wewnątrz oraz na zewnątrz.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*